Sejm m.in. wybierze członków Kolegium IPN

Dziś zakończy się ostatnie w tym miesiącu posiedzenie Sejmu. Posłowie wybiorą m.in. członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a także zajmą się wnioskiem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w sprawie odrzucenia w pierwszym czytaniu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która obowiązuje od zeszłego tygodnia, skrócona zostanie kadencja obecnej rady IPN, a w jej miejsce powstanie Kolegium. Pięciu z dziewięciu jego członków wybiera Sejm.

Wczoraj kluby parlamentarne zgłosiły łącznie dziesięciu kandydatów, których pozytywnie zaopiniowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiłom.in. Krzysztofa Wyszkowskiego, dr hab. Sławomira Cenckiewicza i profesorów: Jana Drausa, Piotra Franaszka i Józefa Mareckiego. Platforma zgłosiła: Ludwika Dorna, Bogdana Lisa, Henryka Wujca i prof. Andrzeja Friszke.

Wspólnym kandydatem PSL i Kukiz’15 jest dr Wojciech Muszyński. Nowe Kolegium IPN wybierze prezesa instytutu. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o podatku o sprzedaży detalicznej, czyli o tzw. podatku od hipermarketów. Założenia jednej z przedwyborczych obietnic PiS przedstawił wiceminister finansów Wiesław Jańczyk.

– Głównym celem projektu jest zwiększenie dochodów podatkowych  budżetowych państwa, przeznaczonych na finansowanie wydatków budżetowych w ramach programu ,,Rodzina 500 plus”. Jako rząd liczymy też na odwrócenie negatywnego trendu jakim jest stałe zmniejszanie się liczby małych sklepów stanowiących niejednokrotnie wyłączne źródło utrzymania polskich rodzin – zaznaczył Wiesław Jańczyk, wiceminister finansów.

Jeszcze w tym roku do budżetu państwa ma wpłynąć około pół miliarda złotych. W skali całego roku do państwowej kasy ma wpływać netto około półtora miliarda złotych. Projekt skrytykowała jednak opozycja.

– To jest zła ustawa, zły podatek. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z niego, dlatego – Panie Marszałku – składam wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu – mówiła Izabela Leszczyna, poseł PO.

Podobny wniosek złożyła też nowoczesna.

– Dzień uchwalenia tej ustawy będzie czarnym dniem polskiego handlu  – mówiła Paulina Hennig-Kloska, poseł Nowoczesnej.

Sejm zajmie się dziś również zmianami w prawie o szkolnictwie wyższym. Zakładają one rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich oraz zmianę charakteru Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Nowe przepisy mają odbiurokratyzować prace szkół wyższych. Posłowie będą też głosować zmiany w ustawie o systemie oświaty, które m.in. znoszą obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów.

Ponadto posłowie przyjmą uchwałę w sprawie  uczczenia rocznicy poznańskiego czerwca oraz protestów robotników w czerwcu 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl