Sejm: konferencja „Żołnierze Wyklęci – Droga Wolnych Polaków”

W Sali Kolumnowej Sejmu w południe rozpoczęła się konferencja upamiętniająca bohaterów konspiracji antykomunistycznej: „Żołnierze Wyklęci- Droga Wolnych Polaków”. Spotkanie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy.

Do parlamentu na konferencję przybyło ponad 40 Żołnierzy Niezłomnych z lat 1944-1963, m.in. 95-letni gen. Jan Podhorski „Zygzak”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, powstaniec warszawski oraz kpt. Weronika Sebastianowicz, kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, otwierając konferencję, nie krył wzruszenia. Jak  powiedział, jest to historyczny dzień.

– Jesteście w Sejmie, jesteście w największej sali – po sali obrad – w Sejmie, jesteście wy, wielcy bohaterowie, wielka elita polska, a komunistów nie ma w tym gmachu. To wielka radość, wielkie uznanie dla was. To dzień również wyjątkowy, dzień symboliczny, ponieważ z wami przyjechali młodzi ludzie. Przyjechali, żeby wam pomóc, żeby pomóc wam przyjść, wyjść z samochodu, usiąść. Ale oni przejmują i przejmą po was pałeczkę. Przejmą pałeczkę miłości do Ojczyzny, pałeczkę wielkiej odpowiedzialności za Ojczyznę, pałeczkę rzetelności, niezłomności – podkreślił marszałek Senatu.

Wiceminister obrony narodowej prof. Wojciech Fałkowski mówił, że  uczestniczenie w takim spotkaniu jest obowiązkiem dla wszystkich którzy pracują na rzecz obronności kraju.

Jest to sprawa po pierwsze symbolu, a po drugie upowszechniania wiedzy i przywracania pamięci. Ale jest jeszcze jedna rzecz – ta część tradycji polskiego oręża musi wejść na trwałe do podstawy, do chwały, do tradycji armii polskiej. To jest ta część naszych dziejów i naszego czynu zbrojnego, która musi być częścią stałą tradycji wojskowej i tradycji formacyjnej oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział prof. Wojciech Fałkowski.

W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy głos także zabrał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski

– Poczytuję sobie za zaszczyt, iż jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mogę sprawować patronat narodowy nad tegorocznymi obchodami ku czci Żołnierzy Wyklętych. Pragnę w ten sposób złożyć hołd należny uczestnikom podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963. Chcę też zachęcić wszystkich rodaków, byśmy razem uczcili ich odwagę, wierność i zasługi dla Ojczyzny, oraz upamiętniali ich działania. Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym prawda o tamtym zrywie została przechowana dla współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków. Dziękuję rodzinom Niezłomnych, towarzyszom broni, przyjaciołom, którzy przez dziesięciolecia pielęgnowali pamięć o nich w swoich domach i sercach – mówił w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Wojciech Kolarski.

Z kolei poseł Michał Dworczyk, na briefingu poprzedzającym konferencję, zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zweryfikowanie wszystkich nadanych przez władze komunistyczne odznaczeń Virtuti Militari.

– Jest to inicjatywa, której punktem wyjścia jest wniosek o odebranie Virtuti Militari mordercom majora Orlika. Zbliżające się święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – jest doskonałym momentem, żeby rozpocząć akcję zbierania podpisów pod tym apelem. Chcemy w najbliższym czasie zebrać 50 tys. podpisów pod tym wnioskiem. Wierzymy, że będzie to takie silne, mocne społeczne poparcie dla zweryfikowania tych ponad pięciu tysięcy komunistycznych nadań najwyższego orderu wojennego polskiego. Po kilkudziesięciu latach trzeba wreszcie nazwać dobro dobrem, a zło złem – podkreślił poseł Michał Dworczyk.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej opowiedziało się za specjalnym uhonorowaniem ostatnich żyjących weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków formacji antykomunistycznych

Pytanie o uhonorowanie weteranów złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Jacek Kurzępa, Ewa Tomaszewska i Sławomir Zawiślak.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl