Sejm: komisja nadzwyczajna o Konstytucji dla Biznesu

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji zajmuje się dziś Konstytucją dla Biznesu. To pakiet 5 ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym, które mają ułatwić funkcjonowanie przede wszystkim małych i średnich, rodzimych przedsiębiorców.

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; działalność nierejestrowa; powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych – to niektóre założenia zawarte w Konstytucji.

Nad przygotowaniem przepisów, jeszcze jako wicepremier i minister rozwoju, czuwał Mateusz Morawiecki.

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie ustaw, teraz zajmie się nimi komisja nadzwyczajna ds. deregulacji. Chcemy podjąć pracę nad czterema projektami z pięciu, bo cała Konstytucja Biznesu to jest pięć ustaw – tłumaczy szef komisji, poseł PiS Wojciech Murdzek.

– To łącznie ingerencja i zmiany w 181 ustawach, czyli duża praca przed nami. Zaczynamy od tego najważniejszego, wiodącego dokumentu: „Prawo przedsiębiorców”, po czym na drugim posiedzeniu – bo przewidujemy dwa posiedzenia komisji – sprawdzimy kolejne trzy projekty: o powołaniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, projekt o Centralnej  Ewidencji Informacji  o Działalności Gospodarczej i projekt,  który zbiera w jedną całość uwarunkowania do działań podmiotów zagranicznych – wyjaśnił  szef komisji.

Wśród rozwiązań jest także m.in. „ulga na start”, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności. Ma to być zachęta do zakładania własnych firm.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl