Sędzia W. Johann: Spotkanie KRS to spotkanie organizacyjne, inicjatywa koleżeńska

Środowe spotkanie członków KRS będzie spotkaniem organizacyjnym, zapoznawczym, to inicjatywa koleżeńska – powiedział dzisiaj przedstawiciel prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa Wiesław Johann.

W środę członkowie Krajowej Rady Sądownictwa – w tym sędziowie wybrani w skład tego organu na początku marca przez Sejm – mają się spotkać w siedzibie KRS. Z inicjatywą spotkania przed tygodniem wystąpił przedstawiciel prezydenta w KRS.

Wiesław Johann pytany dzisiaj w RMF FM, dlaczego zwołał to zebranie, powiedział, że spotkanie KRS jest dla niego spotkaniem „czysto zapoznawczym, technicznym i organizacyjnym”.

„Z różnych powodów osoba, która jest z mocy ustawy upoważniona czy uprawniona do zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa (I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf – PAP) tego nie zrobiła” – powiedział.

Na początku marca I prezes SN Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z obecnym przepisem ustawy o KRS, to do niej, jako I prezes SN, należy teraz zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu ze stanowiska przewodniczącego. Według ustawy o KRS, posiedzenie w takiej sytuacji zwołuje bowiem „Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego”.

„Pomyślałem, że jako najstarszy wiekiem członek KRS powinienem podjąć jakąś inicjatywę, czysto koleżeńską. Nie było to zwoływanie, tylko zaproszenie kolegów na spotkanie organizacyjne. Chcę po prostu tym 15 ludziom, którzy zostali wybrani przez Sejm, zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, powiedzieć, na czym to polega, jak funkcjonuje KRS, żeby wiedzieli, jak się tam poruszać” – wyjaśnił Wiesław Johann.

Zaznaczył, że ci ludzie są „znakomitymi prawnikami”, ale „wchodzą w nową instytucję”, która nie ma szefa.

Wiesław Johann pytany był też, czy skoro na razie nie można jeszcze wybrać przewodniczącego, to czy podczas spotkania zostanie wybrany wiceprzewodniczący KRS.

„To głębokie nieporozumienie. Moja intencja została fatalnie odebrana. Jakim cudem miałoby się wybrać jednego wiceprzewodniczącego, skoro ustawa przewiduje, że wiceprzewodniczących będzie dwóch” – odpowiedział.

Dwa tygodnie temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do I prezes SN o niezwłoczne zwołanie pierwszego posiedzenia KRS z udziałem sędziów wybranych na członków Rady uchwałą Sejmu z 6 marca. W odpowiedzi Małgorzata Gersdorf napisała, że zobowiązanie „do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa” jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem”.

W końcu marca Małgorzata Gersdorf napisała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, że obowiązek zwołania posiedzenia KRS „jest bezwarunkowy”.

„Zamierzam go wykonać, mimo że podtrzymuję wszystkie zgłoszone wcześniej wątpliwości, zarówno w zakresie dotyczącym zgodności z Konstytucją RP trybu wyboru członków tejże Rady, ukształtowanego grudniową nowelizacją ustawy o KRS, jak i w zakresie dochowania procedury wynikającej z tej ustawy” – napisała wtedy I prezes SN.

Jak mówił PAP w zeszłym tygodniu były minister sprawiedliwości, a obecnie członek KRS z ramienia Sejmu Borys Budka, środowe spotkanie członków Rady jest nieformalne i nie mogą zapaść tam żadne wiążące decyzje. Wyraził nadzieję, że na tym spotkaniu nie będą podjęte próby ominięcia przepisów ustawy o KRS i że nie zapadną tam żadne decyzje.

Według Krystyny Pawłowicz, która także jest członkiem Rady z ramienia Sejmu, spotkanie 4 kwietnia ma mieć charakter formalny.

„Trudno uznać to spotkanie za nieformalne, bo przecież KRS jest organem formalnym” – oceniła przed tygodniem w rozmowie z PAP.

Krystyna Pawłowicz podkreśliła wówczas, że KRS od momentu wyboru nowych sędziów z mocy prawa jest pełnoprawnym organem konstytucyjnym. Jej zdaniem, „jedynym problemem jest tylko to, że zwołanie pierwszego posiedzenia, którego celem jest wybór przewodniczącego KRS, należy do I prezes Sądu Najwyższego”.

„Z ustawy nie wynika, że bez udziału I prezes SN nie możemy wybrać wiceprzewodniczących Rady lub uzgodnić planu pracy. Będę przekonywała, żebyśmy wybrali na tym spotkaniu wiceprzewodniczących KRS” – zapowiedziała Krystyna Pawłowicz.

Sejm wybrał na początku marca 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły wtedy udziału w głosowaniu. Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl