ŚDM/Ponad 155 tys. pielgrzymów zwiedziło Muzeum Auschwitz

Ponad 155 tys. pielgrzymów, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży, zwiedziło były niemiecki obóz Auschwitz. Rekordową frekwencję placówka odnotowała 26 lipca. Miejsce Pamięci zobaczyło wówczas 21 tys. osób – podało w środę Muzeum Auschwitz.

Dla pielgrzymów spotkanie z autentyzmem poobozowej przestrzeni było niezwykłym doświadczeniem i lekcją historii, natomiast dla Muzeum stało się największym organizacyjne i logistyczne wyzwaniem w jego niemal 70-letniej historii” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

29 lipca były niemiecki obóz odwiedził papież Franciszek.

Między 20 i 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia Muzeum zwiedzali wyłącznie uczestnicy ŚDM z zagranicy.

„Odbywało się ono specjalnie przygotowaną trasą. Została tak zaplanowana, aby pielgrzymi poznali najważniejsze miejsca w byłym obozie Auschwitz I i w Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliżyła wystawa plenerowa. Dla pielgrzymów stworzono specjalną księgarnię, gdzie mogli nabyć przygotowane dla nich książki historyczne oraz wspomnieniowe w językach polskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i niemieckim” – poinformował Paweł Sawicki.

Dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński podkreślił, że muzealnikom, którzy wykazali się „ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem we wspieraniu pielgrzymów”, pomagało m.in. 150 harcerzy z okręgu górnośląskiego ZHR oraz wolontariusze z Oświęcimia i okolic.

Pracownicy Służby Leśnej ze Śląska pomogli zabezpieczyć zalesione obszary byłego obozu Birkenau. Dużo bardziej, niż wymaga tego ich podstawowa misja, wspierali nas funkcjonariusze BOR. Ogromną czujność i pomoc w pracy w terenie wykazali przedstawiciele ABW. Wspierali nas policjanci, zwłaszcza w newralgicznych kwestiach dojazdu setek autobusów i przejścia tysięcy pielgrzymów. Ratownicy medyczni, szpital oświęcimski oraz strażacy pracowali w pełnej gotowości, a starostwo i diecezja bielsko-żywiecka pracowali nie licząc czasu ani trudów” – powiedział Piotr Cywiński.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziła je największa w historii ilość osób – ponad 1,72 mln. Były obóz w 1979 r. został wpisany – jako jedyny tego typu obiekt – na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl