ŚDM: Ruszyła budowa ołtarza na Campusie Misericordiae w Brzegach

W Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką ruszyła w poniedziałek budowa ołtarza. W sobotę 30 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży odbędzie się tu czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę św. Posłania.

„W ostatnich dniach uprawomocniło się pozwolenie na budowę i w poniedziałek ruszyły prace przy ołtarzu” – powiedział PAP dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny za przygotowania miejsca centralnej liturgii Światowych Dni Młodzieży w Brzegach.

Budowany jest także ołtarz na krakowskich Błoniach. Oba ołtarze zaprojektował architekt prof. Stanisław Niemczyk. Cechuje je prostota formy, funkcjonalność i wykorzystanie symboliki miłosierdzia.

Ze względu na liczbę osób, które obie konstrukcje muszą pomieścić, ołtarz na Błoniach będzie mieć 145 m, a ten w Brzegach – 175 m szerokości. Oba będą składać się z kilku poziomów.

Pierwszym, najwyżej usytuowanym elementem będzie ołtarz wraz z amboną. Nad ołtarzem pojawi się baldachim wsparty na czterech słupach. Po obu stronach ołtarza znajdą się miejsca dla biskupów i kardynałów. Ołtarze zostały zaprojektowane tak, aby pomieścić planowaną liczbę biskupów i kardynałów z całego świata, a także by w razie potrzeby można było dowolnie powiększyć liczbę miejsc dobudowując i poszerzając przestrzeń na głównym ołtarzu.

Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji podczas wydarzeń. Ozdobią je elementy graficzne w postaci promieni miłosierdzia. Do ołtarzy przylegać będą scena dla chóru i orkiestry oraz scena, na której prezentowane będą wydarzenia Festiwalu Młodych.

Wiodącym kolorem będzie biel oraz kolory ŚDM Kraków 2016, znajdujące się w logo wydarzenia, czyli biały, żółty, czerwony i odcienie niebieskiego. Założeniem organizatorów ŚDM było, aby forma ołtarzy nie dominowała nad treścią, nie zaburzała koncentracji.

Wszystkie elementy znajdujące się na ołtarzu są związane z miłosierdziem, m.in. krzyż, obraz Jezusa Miłosiernego, wizerunki apostołów miłosierdzia: św. Jana Pawła II oraz św. siostry Faustyny wraz z relikwiarzami.

PAP/RIRM

drukuj