ŚDM: Rozpoczęła się ceremonia otwarcia

Na krakowskich Błoniach rozpoczęła się ceremonia otwarcia Światowych Dni Młodzieży. W procesji młodzi niosą symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Procesja przechodzi między sektorami i zmierza w stronę ołtarza.

Symbole ŚDM przejmują od siebie kolejno przedstawiciele krajów, w których odbyły się poprzednie spotkania. Jako pierwsi nieśli je pielgrzymi z Rzymu – miejsca, w którym przed 30 laty rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży. Potem m.in. Amerykanie i młodzież z Filipin.

Osoby, które niosą krzyż i ikonę ubrane są w koszulki z logo poprzednich edycji tego spotkania; mają też flagi swoich krajów. Przechodzą między sektorami. Jednocześnie na telebimach ustawionych na Błoniach wyświetlane są filmy przypominające poprzednie takie spotkania młodzieży.

Jako ostatni symbole ŚDM mają nieść młodzi z Brazylii, gdzie odbyły się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Oni wniosą krzyż i ikonę na ołtarz i przekażą w ręce Polaków – od tego momentu gospodarzy ŚDM w Krakowie.

Symbole ŚDM będą wnoszone na wszystkie uroczystości związane ze spotkaniem młodych – także w Kampusie Miłosierdzia; pomiędzy uroczystościami będą w Parku Jordana, w specjalnie postawionej kaplicy polowej – dostępne dla adoracji.

Prosty, drewniany krzyż wykonany został w 1983 r. Rok później z woli papieża Jana Pawła II, który określił krzyż jako znak miłości Jezusa Chrystusa do człowieka, postawiono go w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Drugi symbol ŚDM – to kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego, która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Polska młodzież otrzymała symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. Od tej pory pielgrzymowały one po Polsce, a także po krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Były na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i w Czechach.

Do Polski symbole ŚDM wróciły 14 grudnia 2014 r., do tej pory pokonały w naszym kraju trasę liczącą kilkanaście tysięcy kilometrów. W Archidiecezji Krakowskiej krzyż i ikona odwiedziły m.in. parafie, szkoły, więzienia, domy pomocy społecznej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl