fot. wikipedia

Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego trafił do pracowni konserwatorskiej

Zewnętrzny sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego, trafił w środę z Katedry na Wawelu do pracowni konserwatorskiej. Specjaliści zbadają go i przeprowadzą renowację, która ma na celu przywrócenie jego pierwotnej estetyki i zabezpieczenie na przyszłość.

„Sarkofag jest w dobrym stanie” – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

„Kryształowa trumna z zabalsamowanym ciałem marszałka nie została naruszona i po przełożeniu do tymczasowego sarkofagu pozostaje w krypcie katedry” – podkreślił.

Sarkofag zewnętrzny został przewieziony do pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Tam najpierw zbadana zostanie jego budowa technologiczna, a później metal zostanie poddany czyszczeniu. Prace mają potrwać około dwóch miesięcy.

„Początkowo planowaliśmy, że konserwatorzy będą prowadzić prace na miejscu w krypcie, ale ze względu na ruch turystyczny, liczne uroczystości odbywające się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakres prac, w tym środki chemiczne, które muszą być zastosowane, nie jest to możliwe” – mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego ks. abpa Adama Stefana Sapiehy, trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Sarkofag, w którym ją złożono, jest wykonany z płyt mosiężnych umieszczonych na żelaznym stelażu. Swoją bryłą przypomina prostą, żołnierską trumnę. Jedyną ozdobę stanowią okalające go rytmicznie nabite guzy.

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel w ciągu trzech lat ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln złotych.

PAP/RIRM

drukuj