Sandomierz. Ponownie otwarto Podziemną Trasę Turystyczną

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu została w sobotę ponownie otwarta dla zwiedzających. Samorząd miasta przejął w poniedziałek zarządzanie obiektem na drodze egzekucji komorniczej.

Trasa powstała z połączenia XIV i XV-wiecznych piwnic, pełniących w przeszłości rolę magazynów kupieckich. Współcześnie zabezpieczone, tworzą ok. półkilometrową trasę pod powierzchnią Starówki, na trzech kondygnacjach. Według szacunków gminy, rocznie podziemia zwiedzało ok. 130 tys. osób.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), inicjator i jednostka współfinansująca budowę trasy, wynajmowało ją od 1976 r. Umowa, sukcesywnie przedłużana, wygasła w końcu 2012 roku i miasto nie chciało jej kontynuować. Przejęcie podziemi przez miasto umożliwił prawomocny wyrok sądu z marca tego roku, nakazujący wydanie obiektu gminie.

Poziemna Trasa Turystyczna w grodzie nad Wisłą była nieczynna od 15 lipca. W poniedziałek gmina przejęła administrowanie obiektem na drodze egzekucji komorniczej. Burmistrz Sandomierza powołał specjalny zespół, którego zadaniem było jak najszybsze otwarcie obiektu dla zwiedzających.

„Siedem osób pracowało nad tym przez cały tydzień dzień i noc. Jeszcze dzisiaj w godzinach rannych wykonywaliśmy ostatnie prace” – powiedział PAP burmistrz miasta Marek Bronkowski. Zaznaczył, że najwięcej prac było związanych z odtworzeniem instalacji elektrycznej, zdemontowanej przez poprzedniego administratora trasy.

„Musieliśmy wykonać całą instalację elektryczną i oświetleniową. To była podstawa, abyśmy mogli wprowadzić tutaj grupy turystów. Oświetlenie jest już gotowe i zwiedzający mogą w pełni podziwiać pierwotną zabudowę podziemi” – dodała Anna Jeżowska z Sandomierskiego Centrum Kultury.

SCK, samorządowa instytucja, która będzie zarządzała obiektem, ma już pierwsze pomysły, jak uatrakcyjnić trasę.

„Chcemy ustawić odpowiednie szyldy, które ułatwią dojście do Podziemnej Trasy Turystycznej. W podziemiach turyści będą też mogli zwiedzać wystawy. Przy współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Okręgowym otworzymy m.in. wystawę archeologiczną. Rozmawiamy także z Kopalnią Soli w Bochni, aby ich eksponaty także mogłyby być podziwiane przez turystów odwiedzających Sandomierz” – powiedziała Anna Jeżowska.

Podziemna Trasa Turystyczna ma być sukcesywnie wyposażana w kolejne ekspozycje – m.in. urządzenia używane przez górników, które mają się znaleźć w odtworzonym chodniku górniczym, który jest częścią podziemi. Kolejne nowe elementy wyposażenia mają się pojawić na początku przyszłego sezonu turystycznego. Nowy administrator podziemi przygotował dla turystów specjalną promocję.

W marcu 2016 r. gmina Sandomierz – także na mocy wyroku sądu – przejęła zarząd nad równie chętnie odwiedzaną przez turystów XIV-wieczną Bramą Opatowską. Zabytek, który należy do miasta, również wcześniej dzierżawiło sandomierskie PTTK.

W sporze o atrakcje turystyczne PTTK argumentowało m.in., że przez wiele lat ponosiło nakłady związane z utrzymaniem i remontem obiektów. Gmina proponowała PTTK dalsze zarządzanie zabytkiem, na innych zasadach finansowych, niż to było to do tej pory, ale rozwiązanie nie spotkało się z aprobatą przedstawicieli organizacji.

Strony nadal w sądzie dochodzą swoich praw dotyczących m.in. kwestii finansowych, związanych z bezumownym korzystaniem z obiektów przez ostatnie trzy lata.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl