SA: Niemiecka telewizja ZDF ma przeprosić za słowa „polskie obozy zagłady”

Niemiecka telewizja ZDF ma przeprosić (na swojej stronie internetowej) więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady”. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie. Tym samym zmienił częściowo wyrok sądu I instancji.

Na początku tego roku krakowski sąd okręgowy uznał, że dobra osobiste powoda zostały naruszone przez ZDF, ale powód został skutecznie przeproszony w osobistym liście.

Apelację od takiego rozstrzygnięcia złożył pełnomocnik Karola Tendery, a do sprawy przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. W wyniku ich apelacji sąd częściowo zmienił wyrok.

Z kłamliwymi sformułowaniami, które pojawiają się w zagranicznych mediach walczą zarówno osoby indywidualne jak i stowarzyszenia.

Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia – Ligi Przeciw Zniesławieniom podkreśla, że ten wyrok to dobry prognostyk na przyszłość.

Jeżeli tego rodzaju wyrok dający elementarną sprawiedliwość zapadł w krakowskim sądzie tzn. że to jest dobry prognostyk. W konsekwencji powstała doktryna uznawana przez sądy. Czyli sąd, po pierwsze uznał, że istnieje takie dobro osobiste, jak dobre imię narodu. Po drugie, że formułowanie „polski obóz koncentracyjny” jest oszczerstwem. Po trzecie, że w tej doktrynie mieści się także fakt, że każdy może skarżyć Niemców o oszczerstwo z tego tytułu – zaznacza Maciej Świrski.

Kłamliwe zwroty jak „polskie obozy zagłady”, „polskie obozy śmierci” są bardzo często używane przez niemieckie redakcje. Niemcy – jak zauważają eksperci – chcą w ten sposób zmyć odpowiedzialność za Holokaust ze swojego narodu.

 

RIRM

drukuj