S. Piotrowicz: Środowiska sędziowskie są głuche na oczekiwania społeczne

Środowiska sędziowskie są zainteresowane tym, aby mimo wyborów w Polsce nic się nie zmieniło, są głuche na oczekiwania społeczne – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa zbierają się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu, by omówić najnowszą wersję projektu noweli ustawy o KRS.

Projekt ten ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo.  Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest – jak to określa Ministerstwo Sprawiedliwości – „demokratyzacja wyboru KRS”.

Rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek stwierdził, że projekt jest „najeżony niekonstytucyjnymi przepisami”.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Stanisław Piotrowicz.  Poseł PiS-u zaznacza, że mamy tu do czynienia z obroną status Quo.

– Środowiska sędziowskie są zainteresowane tym, aby mimo wyborów w Polsce nic się nie zmieniło. Te środowiska są głuche na oczekiwania społeczne. Ludzie w Polsce są oburzeni funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, a w krajowej radzie sądownictwa w ogóle na ten temat się nie dyskutuje. Sędziowie w zdecydowanej większości jak widać dobrze się czują, mają wysokie mniemanie o sobie, a zdanie obywateli nie ma dla nich żadnego znaczenia. Sędzia Żurek już dawno wyszedł z roli sędziowskiej, a stał się czynnym, dość agresywnym politykiem – komentuje Stanisław Piotrowicz.

Obecnie KRS, składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich. Po planowanych zmianach utworzone miałyby zostać dwa nowe organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady.

W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl