fot. facebook/Stanisław Pięta

S. Pięta: Publikacja w „Newsweeku” to obrzydliwa manipulacja

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z oburzeniem przyjęli zapowiedź publikacji książki o Polakach, którzy mieli rzekomo masowo zabijać Żydów w trakcie II wojny światowej. Jak podkreślił poseł Stanisław Pięta, „Newsweek” stosuje wyjątkowo obrzydliwą manipulację.

Tygodnik Tomasza Lisa reklamuje książkę „Dalej jest noc”. W gazecie przytoczono m.in. tezę, że z każdych trzech Żydów, którzy uciekli Niemcom podczas II wojny światowej, dwóch zamordowali Polacy. „Skala udziału Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli była większa niż przypuszczaliśmy” – twierdzą autorzy książki.

Wskazują, że dwutomowa publikacja jest efektem kilkuletnich badań prowadzonych przez dziewięciu naukowców w różnych regionach Polski.

Poseł Stanisław Pięta podkreśla, że jest to haniebna manipulacja.

– To, co piszą ci państwo w „Newsweeku”, ta obrzydliwa książka, to po prostu haniebna manipulacja, przypisanie całemu polskiemu narodowi zachowań, które dotyczyło mętów i kanalii. Państwo polskie z tymi mętami się rozliczało tak, jak każdy normalny naród rozlicza się ze zdrajcami. To, że tego typu teksty są publikowane pokazuje, ile mamy jeszcze do zrobienia, jeśli chodzi o legislację i edukację – zaznacza.

Publikacja ukaże się w momencie, gdy trwa spór dotyczący ustawy o IPN. Nowela jest krytykowana m.in. przez Izrael, USA czy Ukrainę.

Przepisy przewidują kary za przypisywanie Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

RIRM

drukuj