fot. twitter.com/StKarczewski

S. Karczewski: Zależy nam, aby rola parlamentu w UE była wzmocniona

Bardzo zależy nam, i to dotyczy wszystkich przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, aby rola parlamentu w UE była wzmocniona – powiedział Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu wraz z Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Sejmu wzięli udział w szczycie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Spotkanie odbyło się w Budapeszcie, jego głównym tematem było wzmocnienie współpracy parlamentarnej w Unii Europejskiej. Na Węgry udali się też przedstawiciele sejmowych komisji: ds. Unii Europejskiej, gospodarki i rozwoju oraz obrony.

Na zakończenie szczytu marszałkowie parlamentów V4 przyjęli wspólną deklarację. Mowa w niej m.in. o roli parlamentów w Unii – mówił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Mówimy o korzeniach Unii Europejskiej, o przyszłości Wspólnoty. Ta deklaracja dotyczy także tych problemów, które są przed nami, o problemie bezpieczeństwa, o sprawach demograficznych. To, co jest dla nas bardzo ważne, ale także dla wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej, to dbałość o to, aby Unia Europejska była stowarzyszeniem państw solidarnych, współpracujących ze sobą. Krótko mówiąc nie chcemy, aby Unia Europejska podzieliła się – podkreślał marszałek Senatu RP.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podsumowując szczyt w stolicy Węgier, podkreślił, że polska delegacja wyjeżdża z niego z przekonaniem, że Europa Środkowa jest depozytariuszem wartości chrześcijańskich. Polityk zaznaczył też, że Europa Środkowa, wyszehradzka staje się najbardziej dynamiczną częścią całej UE.

Przy okazji spotkania w Budapeszcie, marszałkowie Kuchciński i Karczewski zostali odznaczeni Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier.

RIRM

drukuj