S. Karczewski: Jest poparcie w sprawie ułatwienia dostępu do nauki jęz. polskiego w Austrii

Jest polityczne poparcie dla pomysłu, by przy mniejszej niż dotąd liczbie dzieci zapewnić naukę języka polskiego w austriackich szkołach, a także dla budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu – powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski, który przebywa od soboty z wizytą w Austrii, spotkał się w poniedziałek z przewodniczącą Bundesratu Austrii Inge Posch-Gruską.

Jak powiedział dziennikarzom po spotkaniu, rozmowy dotyczyły m.in. sprawy pomnika, który miał stanąć we wrześniu na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg.

„Spotkałem się z dobrą reakcją pani przewodniczącej; było zrozumienie z obu stron” – zapewnił Stanisław Karczewski.

„Dialog między naszymi izbami zamarł w 2002 r, odnowiliśmy ten dialog, będziemy się spotykać, pani przewodnicząca w bardzo bliskim terminie odwiedzi Polskę. Uzyskałem od pani Inge Posch-Gruskiej zapewnienie o wsparciu politycznym w bardzo wielu sprawach, które nas w Polsce interesują” – powiedział.

Jak zaznaczył, jedna z nich dotyczy ułatwienia polskiej młodzieży dostępu do nauki języka polskiego, bo na szacowane 5-6 tys. dzieci, które chcą się go uczyć w szkołach austriackich, uczą się niespełna 2 tys.

Wyraził nadzieję, że to polityczne wsparcie „przełoży się też na decyzje władz Wiednia”.

Stanisław Karczewski poinformował, że w czasie spotkania z przewodniczącą austriackiego Bundesratu przedstawił pomysł, by w szkołach była tworzona grupa nauki języka polskiego, gdy zbierze się ośmioro, a nie jak obowiązuje obecnie – 12 chętnych uczniów.

„Uzyskałem zapewnienie pani przewodniczącej, że tym tematem się zajmie. Jeśli chodzi o pomnik Jana III Sobieskiego, też uzyskałem polityczne wsparcie pani Posch-Gruski” – zaznaczył marszałek Senatu.

Sprawa pomnika, który miał stanąć na Kahlenbergu we wrześniu, budzi kontrowersje. Przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił przyjaźń krakowsko-wiedeńską i to, że stolica Austrii od lat tworzy liczne miejsca pamięci; wskazuje też jednak, że Janowi III Sobieskiemu wiedeńczycy poświęcili już ulicę, plac, kaplicę oraz liczne tablice pamiątkowe w kościołach.

Ernst Woller podkreślił w oświadczeniu, że „niezbędnym warunkiem” wybudowania pomnika Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 r.

„Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu” – poinformował.

Jak przekazał Stanisław Karczewski, w czasie spotkania rozmawiano też o współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza, sprawie uregulowania statusu mniejszości polskiej w Austrii oraz o polskich miejscach pamięci.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl