fot. PAP/Rafał Guz

S. Karczewski: Jeśli doniesienia o przeszłości Kujdy się potwierdzą, powinien zrezygnować z pełnionej funkcji

Jeśli doniesienia o przeszłości prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy okażą się prawdziwe, to powinien on zrezygnować z pełnionej funkcji; w naszym środowisku nie ma „świętych krów” – powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski był pytany o doniesienia medialne dotyczące współpracy Kujdy ze Służbami Bezpieczeństwa PRL w radiu RMF FM. Piątkowa „Rzeczpospolita” podała, że Kazimierz Kujda „widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia”. Ponadto, według „Rz”, w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN.

W zeszły czwartek Kazimierz Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł „podpisać jakieś dokumenty” ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty.

„Znam pana prezesa (Kujdę), świetnie mi się z nim współpracowało, to bardzo rzetelny człowiek. (…) Ale jeśli ma taką przeszłość, jeżeli ta przeszłość okaże się prawdziwa, to powinien zrezygnować z funkcji” – podkreślił Stanisław Karczewski.

Dopytywany zaznaczył, że Kujda „być może już się podał (do dymisji)”.

„Trochę więcej wiem, nie mogę powiedzieć, ale naprawdę proszę wierzyć, że sprawy idą na prawdę w bardzo dobrym kierunku” – dodał marszałek Senatu.

Według Stanisława Karczewskiego doniesienia o przeszłości prezesa NFOŚiGW były zaskoczeniem dla środowiska Prawa i Sprawiedliwości, w którym – jak podkreślił- „nie ma >>świętych krów<<„. Jak zaznaczył, sprawa Kujdy to pokłosie braku pełnej lustracji na początku lat dziewięćdziesiątych.

„Ja byłem, jestem i zostałem zwolennikiem lustracji. Uważam, że ona powinna być dogłębnie przeprowadzona we wszystkich środowiskach, również w środowisku kościelnym czy nauczycieli” – podkreślił marszałek Senatu.

Kazimierz Kujda Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kieruje od 2015 roku (wcześniej pełnił funkcję prezesa NFOŚiGW także w latach 2000-2002 oraz 2006-2008). Jego nazwisko pojawiło się ostatnio we wtorkowej publikacji „Gazety Wyborczej”, która ujawniła zapis rozmowy prezesa NFOŚiGW z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem, którego firmy miały przygotować inwestycję budowy dwóch wieżowców dla powiązanej z PiS spółki Srebrna w Warszawie.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk odpowiadając we wtorek w radiowej Jedynce na pytanie, kto będzie nowym prezesem NFOŚiGW poinformował, że na wtorek została zwołana rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która podejmie stosowne decyzje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl