fot. PAP/Waldemar Deska

S. Giżyński: Rządowa pomoc dla dotkniętych suszą po podliczeniu 50 proc. strat

Po podliczeniu co najmniej 50 proc. strat spowodowanych tegoroczną suszą, rząd będzie starał się uruchomić pomoc dla poszkodowanych rolników na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku – poinformował w środę wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński.

Z dotychczasowych danych wynika, że tegoroczna susza jest mniej dotkliwa dla rolników niż przed rokiem, objęła jednak 14 grup i gatunków roślin w 15 województwach. W wielu gminach zniszczeniu uległy m.in. uprawy rzepaku. Obecnie działają komisje, szacujące wielkość strat.

„Komisje pracują, wojewodowie je powołują i nadzorują. W przypadku podliczenia strat w co najmniej 50 procentach, rząd będzie starał się uruchomić taką pomoc dla poszkodowanych, jaką znamy choćby z ubiegłego roku – bardzo efektywną i bardzo mocną – według reguł przeniesionych z ubiegłego roku” – powiedział w środę wiceminister Giżyński w porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice.

Przypomniał, że w ub. roku wysokość świadczeń do jednego hektara dotkniętych suszą gruntów ubezpieczonych wynosiła tysiąc zł, a do hektara gruntów nieubezpieczonych – 500 zł.

„To będzie oczywiście możliwe dopiero po podliczeniu (…) przynajmniej 50 proc. strat” – zastrzegł Giżyński.

Wiceminister poinformował, że rolnicy mogą też korzystać ze wszystkich form pomocy, które – jak mówił – „były obecne i aktywne rok temu i są zawsze na wyciągnięcie ręki, w postaci różnych ulg, a nawet całkowitego umorzenia w najbardziej skrajnych, przykrych dla rolników sytuacjach”.

Chodzi m.in. o relacje rolników z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS-em oraz problemy związane z poręczeniem kredytów.

„Wszystko to jest uruchomione i dostępne dla rolników już teraz” – zapewnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

12 lipca Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa informował, że zagrożenie suszą występuje w 14 województwach; nie ma jej tylko w województwie małopolskim i podkarpackim. Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw tj. zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl