W Rzymie przedstawiono plan odbudowy 13 tys. domów chrześcijan w Iraku

Plan odbudowy w Iraku 13 tysięcy domów rodzin chrześcijańskich, zburzonych przez tzw. Państwo Islamskie, przedstawiono w czwartek na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Domy te znajdują się na irackiej Równinie Niniwy, zwanej Równiną Świętych.

O planach odbudowy mówiono w czasie trzydniowej konferencji dyrektorów oddziałów stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W obradach uczestniczył ksiądz profesor Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji.

Od kilku miesięcy działa Komitet Odbudowy Niniwy, powołany przez trzy działające tam Kościoły chrześcijańskie: syryjski Kościół katolicki, syryjski Kościół prawosławny i Kościół chaldejski w Syrii. Wspierane są one przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Według jego danych pomocy potrzebuje około 12 tys. rodzin chrześcijańskich z Równiny Niniwy, czyli blisko 100 tys. osób. Jako wysiedleńcy przebywają obecnie w rejonie Irbilu, w północnym Iraku. Ludzie ci, jak się podkreśla, chcą wrócić do swoich stron. Tam zaś spalonych i zburzonych jest prawie 13 tys. domów. Zniszczyły je w czasie okupacji siły ISIS.

Koszt odbudowy osiedli oszacowano na ćwierć miliarda dolarów. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zobowiązało się do pomocy finansowej przy odbudowie pierwszych 100 domostw. Również polska sekcja stowarzyszenia zachęca do włączenia się w odbudowę miejsca, gdzie – jak przypomina – znajdują się korzenie chrześcijaństwa.

Obecny na konferencji watykański sekretarz stanu ksiądz kardynał Pietro Parolin oświadczył w czwartek: „Popieramy powrót chrześcijan na Równinę Niniwy i mamy nadzieję, że także chrześcijanie będą mogli współpracować, by pomóc społeczeństwu irackiemu odbudować się i żyć razem”.

Następnie zastrzegł: “Stoimy na stanowisku, że chrześcijanie nie mogą nigdy stać się chronioną mniejszością na Bliskim Wschodzie i w Iraku, pobłażliwie tolerowaną”.

„Muszą oni cieszyć się takimi samymi prawami, jak wszyscy inni obywatele” – podkreślił ks. kard. Pietro Parolin. Słowa te watykaniści uznali za ostrzeżenie przed tworzeniem „chrześcijańskich gett” w regionie.

„Logiczne jest to, że chrześcijanie muszą powrócić do swoich domów, ale należy pokonać tę przeszkodę” – powiedział watykański sekretarz stanu.

W wystąpieniu na forum konferencji ks. kard. Pietro Parolin mówił też, że „chrześcijanie mają szczególną misję, aby być budowniczymi pokoju, pojednania i rozwoju”.

Jego zdaniem jest ona w Iraku pilniejsza bardziej niż kiedykolwiek, bo państwo to potrzebuje „procesu pojednania narodowego i wspólnego wysiłku wszystkich części społeczeństwa na rzecz wspólnych rozwiązań dla dobra całego kraju”.

Pytany o niedawne kurdyjskie referendum niepodległościowe, współpracownik papieża Franciszka odparł: “Stolica Apostolska śledzi wydarzenia w Iraku z wielką uwagą. Przykro nam z powodu obecnych napięć, bo nie przyczynia się to do stworzenia warunków pokoju i odbudowy, niezbędnych w tym kraju”.

Ponadto ks. kard. Pietro Parolin powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma planów podróży papieża do Iraku. Przyznał, że bardzo pragną tego tamtejsi chrześcijanie i biskupi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl