Rzym – Synod poświęcony rodzinie

W Rzymie rozpocznie się dziś Synod poświęcony rodzinie. Tematem XIV Zgromadzenia Zwyczajnego będzie: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Synod potrwa do 25 października.

Ojciec św. Franciszek przewodniczy Mszy św. inaugurującej Synod. Transmisja Eucharystii w Radiu Maryja i TV Trwam.

Polski Episkopat będą reprezentować: ks. abp Stanisław Gądecki, ks. abp Henryk Hoser oraz ks. bp Jan Wątroba.

Synod to spotkanie, na które zsyła swoje światło Duch Święty. Liczymy na tego Ducha, który dokona cudu jedności tak, jak to uczynił w Wieczerniku Apostolskim – zaznaczył  ks. abp Henryk Hoser.

– Chcemy spojrzeć na rodzinę w sposób całkowity, to znaczy również zobaczyć jeszcze raz i wpisać się w zamysł Boży dotyczący rodziny – i dopiero w tym świetle rozstrzygać nasze problemy pastoralne, które oczywiście w pewnym sensie są nowe dlatego, że są nowe wyzwania, nowe sytuacje. Kościół musi na nie reagować, musi sobie je przede wszystkim uświadamiać, wiedzieć, dlaczego takie sytuacje powstają, do czego mogą prowadzić. Kościół w swojej mądrości sięga ku przeszłości, ale musi też mieć bardzo jasną projekcję przyszłości – i do tego służy Synod – tłumaczył ks. arcybiskup.

Projekt na Synod można streścić w trzech słowach: „słuchać, rozmawiać i pomagać” – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Słuchać, dlatego, że ojcowie synodalni będą praktycznie z całego świata.  Ksiądz arcybiskup z naszej polskiej delegacji ma doświadczenie Afryki, Francji, Polski, jest lekarzem. Ks. arcybiskup przewodniczący jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, od lat biskupem. Ks. bp Wątroba opiekuje się rodzinami w Polsce. Zatem to jest słuchanie, doświadczenie z różnych stron. To doświadczenie Polskie będzie przekazywane na Synodzie również do innych krajów – na płaszczyźnie międzynarodowej. Będzie to zatem też taka rozmowa, dzielenie się tymi sprawami. A ta rozmowa i to słuchanie jest po to, żeby pomagać rodzinie – wskazał ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. prof. Tadeusz Guz, podkreśla wielką rangę Synodu ze względu na zagadnienie rodziny i małżeństwa, które mają fundamentalne znaczenie dla istnienia człowieka, narodów państw i Kościoła.

– Z jednej strony można sądzić, że Synod potwierdzi, czyli będzie dalej przekazywać tę dotychczasową naukę Urzędu Nauczycielskiego Kościoła o sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa katolickiego i rodziny, a także, że skupi się i jeszcze bardziej zagłębi się w to, jak dzisiaj Kościół święty może służyć młodzieży w przygotowaniu się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, jak Kościół może dzisiaj służyć małżonkom sakramentalnym i nabudowanym na nich rodzinom i narodom oraz jak Kościół może służyć w tym czasie, kiedy wiele małżeństw czy rodzin przeżywa kryzysy – zwraca uwagę ks. profesor.

W gronie 51. audytorów synodu znalazło się małżeństwo z Polski: Jadwiga i Jacek Pulikowscy. Główną przyczyną rozpadu małżeństw jest dziś osłabiona i zniekształcona sfera seksualności – mówi Jacek Pulikowski.

– Sfera seksualności jest dzisiaj w szczególności źle rozumiana. Świat podał fałszywą bazę danych. Posługując się językiem technicznym, mówię: śmieci na wejściu i śmieci na wyjściu. Ludzie, którzy mają fałszywą wiedzę o seksualności, szukają w niej gór złota, których nie ma, gubią się, zmieniają partnerów, niszcząc swoje życie. Wykładnia jednoznaczna, zawarta w jednym zdaniu jest podana w 1968 roku przez Humanae Vitae. Pisze tam papież o nierozerwalnej, podwójnej więzi znaków (we współżyciu małżeńskim) jedności od rodzicielstwa. Cały kryzys polega na tym, że próbuje się oderwać właściwie wąski aspekt jedności – przyjemność seksualną i zaoferować to jako „towar” i z drugiej strony zaoferować życie dziecka bez jedności małżeńskiej – podkreśla Jacek Pulikowski.

W trakcie obrad Synodu w Bazylice Matki Bożej Większej trwać będzie modlitwa przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej błogosławionych rodziców Zelii i Ludwika Martinów. 18 października Ojciec Święty ogłosi ich świętymi.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl