Rzeszów: Konkurs IPN „Namaluj historię dziadków”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie ogłosił dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Podkarpacia konkurs historyczno-plastyczny „Namaluj historię dziadków”. Nadesłane na konkurs prace powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89.

„To już 11. edycja konkursu” – powiedziała PAP Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego IPN.

Dodała, że „celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą przez bezpośredni kontakt z jej świadkami”.

„Nadesłane na konkurs prace powinny dotyczyć wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89 i powstać w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w tamtych czasach” – zauważyła Katarzyna Gajda-Bator.

Prace mają prezentować zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były te osoby. Mogą to być także inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali oni za szczególnie ważne dla dziejów Polski, choć sami bezpośrednio w nich nie uczestniczyli.

„Chcemy tworzyć przekaz międzypokoleniowy pomiędzy autorem pracy a osobą starszą, świadkiem historii. Autorzy prac historię poznają nie tylko ze szkolnego podręcznika, ale także dzięki relacji osoby dorosłej” – dodała.

Konkurs „Namaluj historię dziadków” skierowany jest do trzech kategorii wiekowych. W przypadku uczniów klas od pierwszej do trzeciej szkoły podstawowej wystarczy praca plastyczna. Z kolei uczniowie starszych klas szkoły podstawowej do pracy plastycznej dołączają opis prezentowanego wydarzenia. Natomiast gimnazjaliści powinni być autorami liczącego 10-20 klatek komiksu.

„Muszą również napisać komentarz historyczny do opowiedzianej w komiksie historii” – wskazała Katarzyna Gajda-Bator.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – uczestniczy w nim po kilkaset osób rocznie. W ostatnich latach, w każdej edycji brało udział ponad 700 uczniów z przeszło 50 szkół. Na jego finał przybyli uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami, bohaterami prac.

„W trakcie wręczania nagród finalistom można było zaobserwować więź międzypokoleniową, łączącą te rodziny. Takie konkursy dają młodemu pokoleniu możliwość poznania historii rodzinnych oraz nawiązywania głębszych relacji ze swoimi bliskimi” – mówiła Katarzyna Gajda-Bator.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu zaplanowano na 14 czerwca. Najlepsze prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w miejscowym oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl