Rzeszów buduje pomnik Cieplińskiemu

Mimo sprzeciwu radnych SLD w Rzeszowie stanie pomnik ppłk. Łukasza Cieplińskiego

 

Decyzję rzeszowskiej rady miasta z zadowoleniem przyjęli inicjatorzy upamiętnienia ppłk. Cieplińskiego. Jak podkreśla Ewa Leniart, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, dobrze się stało, że po ponad czerech latach działalności Komitet Społeczny Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie ma wreszcie szansę, by zrealizować swój projekt. – Zważając na fakt, że cały okres okupacji ppłk Ciepliński spędził w Rzeszowie, dowodząc inspektoratem Armii Krajowej, a potem kierując IV Zarządem Głównym Zrzeszenia WiN, swoim życiem i odwagą zasłużył sobie na takie upamiętnienie – akcentuje Leniart, której opór radnych SLD specjalnie nie zdziwił. – Gdyby pojawiła się inicjatywa budowy pomnika np. Władysława Kruczka, byłego I sekretarza PZPR w Rzeszowie, to pewnie radni SLD byliby za – dodaje szefowa rzeszowskiego oddziału IPN.

Stanowiskiem radnych SLD nie jest też zaskoczony Wojciech Buczak, prezes Stowarzyszenia Komitet Społeczny Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego i przewodniczący regionu rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem, wobec tak ważnej społecznie inicjatywy sprzeciw mogą wyrażać tylko ludzie, którzy nie znają prawdziwej historii, a jedynie tę zakłamaną. – To pokazuje, że SLD potrzebuje jeszcze sporo edukacji w zakresie współczesnej historii Polski, a działania Zrzeszenia WiN traktują podobnie jak za PRL, jako wroga – ocenia Wojciech Buczak, przypominając jednocześnie, że pomnik ma właśnie służyć edukacji. Stowarzyszenie zebrało na budowę pomnika blisko 100 tys. zł, po sto tysięcy dołożą: miasto Rzeszów i Samorząd Województwa Podkarpackiego. Budowa pomnika poświęconego ppłk. Cieplińskiemu – bohaterowi bitwy nad Bzurą, zamordowanemu przez komunistycznych oprawców 1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie – i jego podkomendnym rozpocznie się jeszcze w tym roku. Monument, autorstwa krakowskiego artysty Karola Badyny, stanie na skwerze u zbiegu al. ppłk. Cieplińskiego oraz ulic: Moniuszki i Zygmuntowskiej (lokalizacja także budziła kontrowersje wśród radnych SLD). Ma być gotowy do końca przyszłego roku.

 

W inicjatywę budowy pomnika ppłk. Cieplińskiego zaangażowało się wiele znamienitych postaci. W gronie osób, które objęły honorowy patronat nad dziełem budowy pomnika, są m.in. ks. abp Ignacy Tokarczuk i ordynariusz rzeszowski ks. bp Kazimierz Górny. W tym gronie byli też ludzie, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ks. bp Tadeusz Płoski, prezes IPN Janusz Kurtyka oraz Janusz Krupski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W sprawę zaangażowany był także prezydent Lech Kaczyński. Rzeszowscy radni zgodzili się także na budowę pomnika Sybiraków, który ma powstać w parku przy ul. Ofiar Katynia. Jeszcze w bieżącym roku społeczny komitet, który zbiera pieniądze na ten cel, zamierza przygotować wizualizację i projekt budowlany pomnika.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl