fot. sxc.hu

Rząd zdecyduje o wnioskach dot. polskich działań w NATO

Rząd na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmie się m.in. wnioskami do prezydenta: o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji NATO w Afganistanie, a także misji nadzoru przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

Rząd ma zdecydować o wysłaniu do prezydenta dwóch wniosków o użycie polskich żołnierzy za granicą. Chodzi o nową – doradczą, a nie bojową – misję w Afganistanie oraz kolejną odsłonę misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Poseł Michał Jach, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, mówi, że Polska powinna brać udział w misjach pokojowych.

Jesteśmy krajem dużym; aspirujemy do tego, żeby być państwem liczącym się w NATO. Powinniśmy brać udział w określonych misjach pokojowych, a w ten sposób również pokazujemy, że aspirujemy do państwa, które ma ambicje nie tylko własne, ale chcemy również istnieć w polityce międzynarodowej. Polska, chcąc być wiarygodnym krajem NATO – a dążymy do tego, powinna również brać udział w misjach, szczególnie pokojowych – podkreśla polityk.

Wniosek do prezydenta o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zakłada wysłanie do 150 żołnierzy i pracowników wojska na pierwsze półrocze 2015 r.

Rząd zdecyduje także o wysłaniu wniosku do prezydenta o użycie polskiego kontyngentu w kolejnej misji NATO Baltic Air Policing, polegającej na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego.

RIRM

drukuj