Rząd zajmie się projektem ustawy o dialogu społecznym

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Dokument powstał w wyniku porozumienia związków zawodowych, pracodawców i resortu pracy.

Zakłada on m.in., że pracodawcy i związki zawodowe będą mogły inicjować zmiany w prawie, jeśli uzgodnią wspólny projekt ustawy albo założeń do niej oraz innych aktów prawnych.

Rząd miałby obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność” mówi, że Rada Dialogu Społecznego wzmacnia stronę społeczną.

Nowa formuła dialogu, a więc Rada Dialogu Społecznego, czyli zupełnie nowy twór, przebudowany dialog społeczny w nieistniejącej już Komisji Trójstronnej, będzie miał większą samodzielność. Będzie on bardziej niezależny, szczególnie jeśli chodzi o finansowanie. Będzie miał też pośrednią inicjatywę ustawodawczą. Ta nowa formuła dialogu bardzo wzmacnia  stronę społeczną, troszeczkę zmniejszając dotychczasowe wręcz nieograniczone wpływy rządu – zaznacza Marek Lewandowski.

W czerwcu 2013 r. związki zawodowe zawiesiły swoje prace w Komisji Trójstronnej. Uznały wtedy, że dialog w Komisji jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl