Rząd zajmie się projektami rozporządzeń ws. OFE

Rząd zajmie się dziś projektami rozporządzeń ws. OFE. Dotyczą one m.in. limitów inwestycyjnych OFE czy kwestii związanych z Funduszem Gwarancyjnym, chroniącym członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W przypadku lokat aktywów funduszu w certyfikatach inwestycyjnych emitowanych m.in. przez fundusze inwestycyjne zamknięte, lokaty te nie mogą stanowić więcej niż 35 proc. jednej emisji. Według  projektu lokaty aktywów OFE, m.in. w akcjach i prawach do akcji będących przedmiotem danej oferty publicznej, mogą stanowić łącznie nie więcej niż 20 proc. wartości aktywów funduszu. Zakazano także funduszom nabywania niektórych niepublicznych certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusz inwestycyjny zamknięty. Natomiast projekt rozporządzenia rządu ws. Funduszu Gwarancyjnego reguluje, m.in. kwestie wysokości, sposobu i trybu wnoszenia wpłat do tego funduszu.

Rząd proponuje katalog minimum ograniczania ryzyka – podkreślił poseł Wiesław Janczyk, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Mamy ograniczenia dla inwestowania dot. funduszy zamkniętych oraz niektórych emisji takich czy innych papierów dłużnych. (…) Cały czas chodzi o to, żeby jednostki funduszy były maksymalnie zobiektywizowane, tzn., żeby te papiery były lokowane na przejrzystych rynkach finansowych, na rynkach podlegających kontroli. Tak, żeby te środki nie były inwestowane w niepohamowany sposób, np. w jakieś aktywa, akcje czy obligacje, które nie mają obiektywnej wyceny – powiedział poseł Wiesław Janczyk.

Poseł dodał, że propozycje rządu nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed wahaniami giełdowymi wyceny jednostek inwestycyjnych w OFE.

– Wyjęcie pozycji obligacji i lokat w tak drastyczny sposób, w jaki zrobił to rząd, otworzyło ekspozycje inwestycyjne przyszłych emerytów na wielkie ryzyko. W tym sensie działania, o których mowa, są niewystarczające. Działania te są przede wszystkim próbą uspokojenia rynku i przyszłych emerytów co do tego, że te pieniądze będą bezpieczne, nie będą podlegały wielkim wahaniom i że cały czas będą znajdować się pod parasolem przejrzystej ochrony regulowanego nadzoru czy komisji nadzoru finansowego i rynku – zaznaczył poseł Wiesław Janczyk.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl