Rząd przyjął założenia polskiej polityki zagranicznej na bieżący rok

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia polskiej polityki zagranicznej na 2018 rok. Dokument ma jednak charakter niejawny. Informację o kierunkach działań polskiego rządu w polityce zagranicznej przedstawi w Sejmie w pierwszym kwartale roku szef resortu spraw zagranicznych.

Oczywistym kierunkiem polskiej polityki zagranicznej jest Unia Europejska – mówił dziś szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

– W sposób naturalny sprawy europejskie będą bardzo istotnym elementem, ale nie mówimy tutaj tylko o tych kwestiach, które najczęściej są przypominane, czyli naszej dyskusji z Komisją Europejską wokół art. 7, ale mówimy o rozmowach o przyszłości UE i jej kształtu, o przyszłej perspektywie finansowej – podkreślił Michał Dworczyk.   

Relacje Polski z Unią Europejską to priorytet dla nowego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, który z pierwszą wizytą udał się do Bułgarii. Od pierwszego stycznia sprawuje ona prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Polskie MSZ będzie musiało przeciwstawiać się podziałom we wspólnocie – zwraca uwagę senator Marek Pęk.

– UE tworzy sobie taki ekskluzywny klub pierwszej i drugiej kategorii, pierwszej i drugiej prędkości. My na to nie możemy pozwolić. Wszyscy jesteśmy w tej organizacji równymi członkami – akcentuje Marek Pęk.   

Według min. Jacka Czaputowicza należy dbać o relacje z poszczególnymi państwami, zwłaszcza o partnerskie relacje z Niemcami, którzy chcą w Europie dominować. Ponadto – jak dodaje politolog dr Łukasz Stach – Polska musi także kontynuować polsko-amerykańską współpracę militarną, aby wzmacniać swoje bezpieczeństwo i pozycję w NATO.

– Pamiętajmy, że Niemcy są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym i pomimo istniejących napięć na linii Warszawa-Berlin powinniśmy o tym pamiętać. Do tego dochodzą relacje ze Stanami Zjednoczonymi, które (USA) Polska uważa za swojego najważniejszego sojusznika i gwaranta twardego bezpieczeństwa militarnego – wskazuje dr Łukasz Stach.

Opozycja przekonuje, że w ubiegłym roku MSZ zaniedbywało relacje z naszymi wschodnimi sąsiadami. Czas to naprawić – mówi poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun.

– To jest kwestia naszej polityki wschodniej. Nie mówię tylko o kwestii polityki względem Ukrainy, która jest czasami niezrozumiała dla nas, ale np. kwestia polityki według Litwy i według sytuacji, z jaką spotykają się Polacy mieszkający na Litwie – zaznacza poseł Wojciech Bakun.   

Jednym z ubiegłorocznych sukcesów resortu spraw zagranicznych było uzyskanie przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Politolog dr Marceli Burdelski wskazuje, że ważna będzie aktywność Polski w tym organie.

– Nasza ambasador, minister Joanna Wronecka, musi być przygotowana do debat, które toczą się w Radzie, do zabierania głosu w najważniejszych sprawach, które są teraz w świecie – podkreśla dr Marceli Burdelski.       

Polityka zagraniczna to nie tylko działania polityczne, ale również ekonomiczne. Skuteczne kroki wzmocnią naszą gospodarkę – przypomina politolog dr Lech Jańczuk.

– Teraz jest czas na politykę inwestycyjną i duża w tym rola premiera Mateusza Morawieckiego. Myślę, że tutaj będzie próba przyciągania inwestorów z Europy Zachodniej, ale też i ze Stanów Zjednoczonych – ocenia dr Lech Jańczuk.

To także kwestia zatrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej w naszej części Europy przy wsparciu krajów tego regionu. Dziś MSZ poinformowało, że w niedzielę szef MSZ Jacek Czaputowicz spotka się z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl