Rząd przedstawi nowe propozycje zmian w OFE

Na początku sierpnia mamy poznać kolejną propozycję zmian w OFE. Przygotowują ją: resort finansów we współpracy z Ministerstwem Pracy.

Propozycja zmian w OFE ma spełniać dwa warunki: nie demontować rynku kapitałowego i ochronić interesy przyszłych emerytów – czytamy w  jednym z dzienników. Ostateczna propozycja ma być wypracowana na bazie przedstawionych już wcześniej.

Gazeta – nieoficjalnie – dowiedziała się, że taka decyzja zapadła po spotkaniu doradców prezydenta z przedstawicielami Kancelarii Premiera. „To, co przedstawił rząd, nie uwzględnia konsekwencji dla giełdy i całego rynku kapitałowego, dlatego czekamy na przemyślane i przeanalizowane rozwiązania” – stwierdził jeden z uczestników spotkania.

Nowa zapowiedź oznacza nic innego jak to, że likwidacja OFE przez  rząd nie będzie dokonana jednorazowo, lecz stopniowo – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista.

Ekspert podkreśla, że wynika to z dwóch względów; W OFE zgromadzonych jest ok. 300 mld zł., które pozwoliłaby pokryć deficyt budżetowy przez kilka lat.

 Jeśli rząd chciałby za jednym razem wyciągnąć  z OFE dużą sumę pieniędzy to najpierw musiałby sprzedać swoje akcje. Wtedy wygenerowałaby się olbrzymia podaż akcji na giełdzie w Warszawie i mogłoby się to źle skończyć dla wielu spółek – być może dla całego rynku. Mogłaby się zacząć panika, w ważnych przedsiębiorstwach, które ulokowały nasze pieniądze w OFE ceny akcji mogłyby zacząć spadać. To są powody dla których rząd prawdopodobnie będzie likwidował OFE stopniowo – powiedział dr Marian Szołucha.

Ekonomista dodaje, że nikt nie wycofuje się z zamysłu całkowitej likwidacji funduszy. OFE – jak tłumaczy ekspert – ma swoje mankamenty; ta część kapitałowa wymaga zmian w szczególności zarobków towarzystw. Ponadto, nie powinny one inwestować w papiery wartościowe i obligacje.

Co by o OFE nie mówić to są tam zgromadzone realne pieniądze, ulokowane chwilowo w aktywach. Ale one są realne i istnieją fizycznie. Jeśli rząd uzna, że te pieniądze są publiczne to co nam pozostanie? Zostaną nam zapisy księgowe; zostaną nam – jak w ZUS – zobowiązania rządu – zaznaczył ekonomista.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl