fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Rząd opracował wykaz linii kolejowych, które będą połączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym

Pociągi pojadą z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę jeszcze w 2023 roku. Rząd nowelizuje wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Cała sieć ma się koncentrować wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rząd wypracował szkielet systemu transportowego kraju. Sercem będzie Centralny Port Komunikacyjny.

– To jest wielka szansa rozwojowa Polski – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

W rządzie powstał wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. W myśl dokumentu, połącznie z Centralnym Portem Komunikacyjnym i Warszawą ma mieć 120 miast. Podróż nie będzie trwała dłużej niż 150 minut.

– Już w 2023 roku będziemy mieli pociągi jeżdżące z prędkością 250 km/h z Warszawy do Katowic, z Warszawy do Krakowa – powiedział szef polskiego rządu.

Nowelizacja wykazu ws. linii kolejowych została przyjęta przez rząd. Dokument przewiduje powstanie 1600 kilometrów linii kolejowych. 670 kilometrów to linie dużych prędkości, gdzie pociągi osiągną ponad 250 km/h. Projekt przewiduje utworzenie dziesięciu tzw. szprych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego ze wszystkich kierunków Polski. Bez wielkich hubów komunikacyjnych nie ma szybkiego rozwoju gospodarczego – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Więc my, tworząc to centrum, tworzymy podwaliny pod właściwy rozwój komunikacyjny w całym tym środkowoeuropejskim układzie gospodarczym, układzie państw – dodał premier.

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z głównych rozwiązań logistycznych dla całego układu Trójmorza. Premier chce powtórki z chińskiego Shenzen, które w ciągu 30 lat stało się 10-milionową metropolią.

– Między Warszawą a Łodzią ta konurbacja, która kiedyś – mam pełne przekonanie – będzie połączona, to też będzie kilkumilionowe wielkie centrum komunikacyjne, nie tylko Polski, ale też całej centralnej Europy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Jeśli logistyczne plany rządu wejdą w życie, podróż z Centralnego Portu Komunikacyjnego do Warszawy ma trwać około 15 minut. Do Łodzi nieco dłużej, bo 25 minut.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl