Rząd obraduje nad umową handlową CETA

Rząd na posiedzeniu zajmuje się informacją na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów dla Polski umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą.

Za negocjacje ws. CETA i innych umów handlowych odpowiada Ministerstwo Rozwoju. CETA proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

Poseł Dominik Tarczyński przypomina, że negocjacje ws. umowy zakończyły się w 2014 r., czyli za rządów koalicji PO-PSL. Poseł przyznaje, że zapisy umowy dotyczące kwestii inwestycyjnych budzą niepokój.

– Jedyne, co możemy teraz zrobić, kiedy zastaliśmy już tę umowę, to zadbać o to, aby w sądzie arbitrażowym, w sądzie, który będzie rozstrzygał ewentualne pozwy przeciwko Polsce, zasiadał Polak. Będzie 5 osób z Unii Europejskiej, 5 z Kanady oraz 5 z tzw. państw trzecich. My musimy wywalczyć Polaka w sądzie arbitrażowym. To, co najbardziej możemy w najbardziej radykalnej wersji zrobić, to po prostu nie ratyfikować tej umowy. W związku z tym, że jest to umowa mieszana, oznacza to, że najpierw będzie obowiązywać część handlowa, która de facto jest in plus dla Polski, jeżeli chodzi o wymianę handlową z Kanadą. Dużo zarzutów pojawia się w części inwestycyjnej, która ma obowiązywać już po ewentualnej ratyfikacji, a więc sąd, a więc polski Sejm będzie decydował o tym, czy ratyfikować tę umowę, czy nie – zaznacza poseł Dominik Tarczyński.

Umowy obawiają się rolnicy, którzy dziś protestowali przed Sejmem. Spadnie jakość żywności, która pojawi się w Polsce – mówi Jadwiga Łopata z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

– CETA zrówna nasze przepisy do gorszych, jeszcze gorszych przepisów, które są w Kanadzie i USA. Jakość żywności, jaka się pojawi na rynkach u nas, w Polsce, będzie dramatyczna. Już jest bardzo zła żywność w supermarketach. Wiemy o tym i to jest po prostu niesamowite, że żywność niskiej jakości, pełna chemii, GMO ma statut legalnej. Można ją powszechnie kupować, natomiast żywność najlepszej jakości, prosto od rolnika, ma wciąż statut żywności nielegalnej – zwraca uwagę Jadwiga Łopata.

Porozumienie CETA ma być zawarte pod koniec października podczas szczytu UE-Kanada.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl