Rząd nie opublikuje orzeczenia TK

Rząd nie opublikuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył, że „komunikat” TK nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok dlatego nie może być opublikowany.

– W Polsce obowiązuje oczywiście Konstytucja i Trybunał przede wszystkim powinien się opierać na Konstytucji i ustawach. Artykuł 7 Konstytucji bardzo wyraźnie mówi, że wszelkie organy państwa powinny działać w granicach i na podstawie prawa. W związku z tym, Trybunał Konstytucyjny powinien stosować nie tylko Konstytucję, ale również ustawę która reguluje szczegółowy tryb postępowania i organizację pracy Trybunału Konstytucyjnego w trakcie procedowania, podejmowania tych czynności, które ciężko nawet nazwać posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego. Nie zachowano tutaj wymogów ustawowych co do składu orzekającego, co do kolejności rozpatrywanych ustaw, a także co  terminu, w jakim te ustawy powinny być rozpatrywane. W związku z tym, niestety nie możemy tego komunikatu Trybunału Konstytucyjnego opublikować – poinformował Rafał Bochenek.

Z kolei minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że orzeczenie TK nie ma mocy prawnej i nie jest prawnie wiążące. Jak dodał Zbigniew Ziobro, gdyby premier Beata Szydło zdecydowała się na jego publikację, mogłaby stanąć przed Trybunałem Stanu

– Te działania, które dzisiaj obserwowaliśmy w Trybunale Konstytucyjnym,  to działania grupy sędziów, którzy nie działali na podstawie i w ramach prawa – tym samym działali bezbarwnie. W związku z tym, orzeczenie to nie ma żadnej mocy prawnej i nie jest wiążące. Gdybyśmy je uznali i uznali ten tok rozumowania, musielibyśmy złamać konstytucję. O tym, że nie jest to pogląd odosobniony, świadczy fakt, że dysponujemy ośmioma opiniami wybitnych polskich konstytucjonalistów, profesorów prawa, szefów katedr prawa konstytucyjnego, którzy stoją na tym samym stanowisku i uważają, że Trybunał Konstytucyjny nie miał prawa, aby funkcjonować z pominięciem, złamaniem i pogwałceniem ustawy, która reguluje tryb funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego – podkreślał Zbigniew Ziobro.

Wczoraj TK orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS-u jest niekonstytucyjnych. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK oraz możliwość wygaszania mandatu sędziego TK.

Zdania odrębne do opinii TK złożyło dwóch sędziów TK Julia Przyłębska oraz Piotr Pszczółkowski. TK naruszył zasadę równowagi władz; powinien był orzekać w składzie 15 sędziów i działać według noweli – wskazała sędzia Przyłębska.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl