Ruszyło śledztwo IPN dot. obozu w Ravensbrück

Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie rozpoczął śledztwo dotyczące głównego obozu kobiecego w Ravensbrück. Podczas II wojny światowej w obozie przebywało blisko 40 tysięcy polskich więźniarek. Na kobietach przeprowadzano pseudomedyczne eksperymenty.

Podjęte przez IPN śledztwo ma być przywróceniem pamięci o bohaterstwie polskich kobiet – więźniarek obozu w Ravensbrück. Śledztwo ma określić liczbę osób, które były objęte represjami w obozie, a także ma pomóc dotrzeć do samych więźniarek. Śledczy chcą również poszukać wszystkich zbrodniarzy z obozu koncentracyjnego oraz zebrać dokumentację historyczną, w tym wykonać kwerendę w archiwach międzynarodowych.

Niemiecki obóz Ravensbrück powstał w 1938 roku i funkcjonował do roku 1945. Dzielił się na obóz kobiecy i męski oraz liczne podobozy. Na więźniarkach – głównie Polkach – przeprowadzano pseudomedyczne doświadczenia, w wyniku których wiele z nich zmarło.

Miały miejsce także masowe egzekucje, które dotyczyły w szczególności kobiet z polskiego ruchu oporu oraz osób narodowości żydowskiej. W obozie przetrzymywano m.in. przyjaciółkę św. Jana Pawła II Wandę Półtawską, a także znaną aktorkę filmową i teatralną Zofię Rysiównę. Szacuje się, że było blisko 40 tys. polskich więźniarek, obóz przeżyło 8 tys. kobiet.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl