Ruszył konkurs IPN i MON „Żołnierze w służbie historii”

Żołnierze walczący w obronie Polski we wrześniu 1939 r. – to temat ogłoszonego w poniedziałek konkursu dla uczniów szkół mundurowych, którego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek przypomniał, że od 2017 r. Instytut prowadził konkurs skierowany do klas policyjnych szkół mundurowych „Policjanci w służbie historii”.

„W tym momencie rozpoczynamy nową edycję, konkurs adresowany do wojskowych szkół mundurowych. Wojsko, >>Żołnierze w służbie historii<<. To jest tak oczywiste jeszcze w tym momencie – rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Czym jest w naszych dziejach nasze wojsko? Chociażby w tym budynku możemy poznać tę niezwykłą, zwycięską historię” – zwrócił uwagę dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN poinformował, że celem konkursu jest „wydobywanie z pamięci pokolenia września 1939 r.” i „pokazanie młodemu pokoleniu dziejów przodków”.

„W wielu rodzinach, wśród wielu młodych ludzi, jest zainteresowanie historią, jest ta pamięć przechowywana. Czasami są pamiątki w szafach, w szufladach. Chcemy odkryć, chcemy, żeby młodzież poszukiwała tych wspomnień i dzieliła się tym. Po to jest ten konkurs, a później niezwykła nagroda” – stwierdził.

Obecny podczas briefingu wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że organizatorom zależy zwłaszcza na historii nieodkrytej lub zapomnianej.

„Wierzymy w młodych ludzi, ich kreatywność i zamiłowanie do pracy z historią, bo to jest praca z historią. Dlatego też zależy nam szczególnie, żeby to były też historie nieodkryte, często nieznane, które są być może skrywane gdzieś w archiwach rodzinnych, w domowych pieleszach, żeby pokazywać również tę piękną historię, historię chwały i oręża polskiego” – powiedział.

Jak dodał, zgodnie z szacunkami organizatorów konkurs będzie mógł dotrzeć do ok. 50 tys. młodych ludzi.

„Zachęcamy dziś wszystkich, aby zechcieli się włączyć z jednej strony w organizację konkursu na szczeblu lokalnym, ale również do tego, aby rozpropagować samą ideę konkursu. Praktycznie od zaraz będzie możliwość zgłaszania się” – powiedział.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować drużynę złożoną z dwóch lub trzech osób i nauczyciela – opiekuna merytorycznego na specjalnej stronie internetowej: https://zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl/. Rejestracji będzie można dokonać przez cały czas trwania konkursu, czyli do 25 czerwca 2019 r.

Konkurs obejmuje trzy zadania. Pierwsze polega na odnalezieniu postaci żołnierza, legionisty lub powstańca, który przyczynił się do budowania niezależnej polskiej państwowości, a następnie opisać tę postać i przygotować kilkuminutowy film przedstawiający jego służbę ojczyźnie. W kolejnym zadaniu uczestnicy konkursu muszą odnaleźć w okolicy i opisać miejsce pamięci związane z wybraną postacią oraz wkładem oręża polskiego w budowanie niezależnej państwowości w XX w. Następnie uczniowie powinni przygotować i przeprowadzić „żywą lekcję historii” dla rówieśników lub młodszych roczników z innej szkoły, w trakcie której zaprezentują historię związaną z wybranym miejscem pamięci i postacią. Raport ze wszystkich zadań konkursowych należy składać na stronie internetowej poświęconej konkursowi do 28 czerwca 2019 r.

Oceny poszczególnych zadań dokonywać będzie komisja konkursowa. Pod uwagę brane będą m.in. rzetelność i samodzielność opisu bohatera, zawartość merytoryczna, trafność wyboru postaci i miejsca pamięci oraz atrakcyjność wizualna filmu.

Uczestnicy konkursu, zarejestrowani do 17 grudnia br., będą mogli także wziąć udział w nadobowiązkowych warsztatach historycznych, które odbędą się między 7 stycznia a 20 maja 2019 r. Informację o zakwalifikowaniu na warsztaty otrzymają drogą mailową nie później niż tydzień przed terminem ich rozpoczęcia.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 lipca 2019 r. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej. Laureaci otrzymają również powiadomienie pocztą elektroniczną. Nagrodą główną będzie zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią oręża polskiego. Ponadto dla każdy uczestnik wyjazdu otrzyma 350 zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl