Ruszają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ruszają prace nad podwyższeniem minimalnej stawki godzinowej w umowach-zlecenie i obniżeniem wieku emerytalnego. Resort zapowiada doprecyzowanie przepisów w sprawie zatrudniania cudzoziemców w Polsce. 

Związkowcy z dolnośląskiej „Solidarności” spotkali się z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisławem Szwedem, by omówić najważniejsze dla nich kwestie dotyczące sytuacji w zakładach pracy w regionie. Związkowcy skarżyli się przede wszystkim na warunki w Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomicznej. Poprzedni rząd podpisał niekorzystne porozumienie z inwestorami, na których stracili pracownicy. Wykonują oni swoje obowiązki bez żadnego zabezpieczenia, mając umowy na czas określony.  Kolejną kwestią poruszaną w dyskusjach było uregulowanie prawa pracowniczego dla cudzoziemców – mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”.

– Oficjalnie zatrudnionych w Polsce jest ok. 700 tysięcy cudzoziemców. Wielokrotność tego jest zatrudniona nielegalnie. Zaczynają się pojawiać pewne problemy, np. firmy, które sprowadzają tutaj cudzoziemców, dają wnioski do urzędów pracy, w których to wnioskach piszą, że pracownik, który będzie zatrudniony, będzie miał wynagrodzenie 100 zł na miesiąc. To są praktyki nie do przyjęcia – podkreśla mówi Kazimierz Kimso.

Dlatego zdaniem wiceministra Stanisława Szweda wdrożenie dyrektywy ma ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce.

– Chcemy mieć informacje i przegląd, ile tak naprawdę osób do naszego kraju wjeżdża i podejmuje pracę. W ubiegłym roku z oświadczeń wynikało, że było to 800 tys. osób, a potwierdzonych informacji o podjęciu pracy było 500 tys. Wynika z tego, że 300 tys. osób gdzieś zniknęło – albo pracuje na czarno, albo wyjechało do innych państw. Dzisiaj wiemy doskonale, że kwestie bezpieczeństwa też są ważne – wskazuje wiceminister Stanisław Szwed.

Przewiduje się, że w przyszłym roku z tzw. państw trzecich, czyli spoza UE przybędzie do pracy w Polsce ok. 1,5 mln osób – głównie Ukraińców.

– Chcemy w jakiś sposób ucywilizować zatrudnienie tych pracowników. Temat jest dosyć sporny. Szczególnie dużo emocji wywołuje w takiej branży jak rolnictwo, które zatrudnia najwięcej takich osób. Chcemy, by na tych samych stanowiskach pracy, gdzie pracują Polacy i cudzoziemcy, były podobne warunki pracy i płacy. To chcemy unormować – mówi Stanisław Szwed.

Tzw. dyrektywa sezonowa, która zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej musi być wdrożona do końca września bieżącego roku, dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o takim zamiarze.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl