Ruszają konsultacje projektu nowelizacji prawa w sprawie ograniczenia zatorów płatniczych

Ruszają konsultacje projektu nowelizacji prawa w sprawie ograniczenia zatorów płatniczych. Na zgłaszanie uwag jest 30 dni. Główne zmiany to skrócenie terminów płatności, publikowanie informacji o praktykach płatniczych i terminach zapłaty przez największe firmy, czy szybka ścieżka do nakazu zapłaty.

Resort przedsiębiorczości przygotował rozwiązania wspólnie z polskimi przedsiębiorcami, bo to dla wielu z nich problemem są nieterminowe płatności, powodujące zatory płatnicze. Resort przedstawił już konkretne propozycje zmian w prawie.

Nowela między innymi wprowadza limit 60 dni na uregulowanie przez dużego kontrahenta jego zobowiązania wobec mniejszego podmiotu. 30 dni to termin na zapłatę faktury na rzecz przedsiębiorców w przypadku instytucji publicznych. A na tych przedsiębiorców, którzy z zatorów płatniczych uczynili sobie niechlubny model biznesowy czekają kary – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Mamy z tym do czynienia na przykład w sklepach wielkopowierzchniowych. To sytuacja, w której ten, kto sklep prowadzi, należności uzyskuje natychmiast – przy kasie. Swoim dostawcom płaci często w bardzo wydłużonych okresach. Wówczas taki ktoś, kto uczynił z tego model biznesowy, będzie podlegał karaniu. To będzie procent od niezapłaconych zaległości. Takie sytuacje sprawiają, że ten, kto jest sprawcą, dotyka następnych i ci następni nie płacą kolejnym właśnie dlatego, że im na początku nie zapłacono. Chcemy karać sprawców całego łańcucha nieszczęść – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

W projektowanych przepisach przewidziano też ulgę na tzw. złe długi w CIT i PIT. Większość propozycji ministerstwo wzoruje na rozwiązaniach holenderskich, brytyjskich i francuskich.

Nowe przepisy mają wejść w życie, w większości, 1 czerwca 2019 r. Tzw. ulga na złe długi ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl