Rumia. XIX Zjazd Kaszubów

Koncerty i występy zespołów tanecznych, kiermasz kaszubskiego rękodzieła i przysmaków kaszubskiej kuchni – te m.in. atrakcje złożą się na XIX Zjazd Kaszubów, który odbędzie się dzisiaj w Rumi. Część uczestników spotkania przyjedzie na nie specjalnym pociągiem Transkaszubia.

Zjazdy Kaszubskie odbywają się raz do roku, za każdym razem w innej miejscowości położonej na terenie regionu. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Jak przypomniał w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia prof. Edmund Wittbrodt, zjazdy upamiętniają zjednoczenie Kaszub w granicach jednego województwa – pomorskiego, co miało miejsce w ramach reformy administracyjnej z 1999 r.

Wittbrodt wyjaśnił, że organizatorzy spodziewają się, iż w tegorocznym zjeździe, który będzie miał miejsce w Rumi, udział weźmie kilka tysięcy osób.

„Spodziewamy się m.in. gości z Kanady – potomków Kaszubów, którzy przed laty opuścili ten region. W trakcie spotkania wręczymy im legitymacje członkowskie naszego Zrzeszenia” – wyjaśnił Wittbrodt.

W sobotę około godz. 10.30 przyjedzie do Rumi specjalny pociąg – Transkaszubia, który po godz. 6.00 wyjedzie z Chojnic i przejedzie przez Kaszuby zabierając po drodze kolejnych pasażerów. Niedługo po przyjeździe pociągu uczestnicy zjazdu wezmą udział w Mszy św., która zostanie odprawiona w sanktuarium Wspomożenia Wiernych.

Po nabożeństwie, na miejscowym stadionie oraz w Miejskim Domu Kultury rozpoczną się koncerty i występy, które potrwają do późnego wieczora. Na scenach pojawią się Zespół Pieśni i Tańca Gdynia, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Bytów, Chór „Rumianie”, Weronika Korthals, kapela kaszubska Manijoce, zespoły: Czarne Kapelusze, Fala, Damroka i Fucus. Na koniec wieczoru przewidziano występy Moniki Lewczuk i Kamila Bednarka.

Na gości czekać też będzie m.in. kiermasz kaszubskiego rękodzieła i przysmaków kaszubskiej kuchni. W trakcie zjazdu odsłonięty zostanie ustawiony na Placu Wolności pomnik ks. biskupa Konstantyna Dominika – zmarłego w 1942 r. biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej – pierwszego biskupa – Kaszuba w odrodzonej Polsce oraz działacza społecznego.

Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym. W X-XI w. sąsiadowali na zachodzie ze Słowianami Połabskimi, na południu z Polanami, a na wschodzie z Prusami. Przez wieki Kaszubi podlegali różnym wpływom, zwłaszcza niemieckim. Dziś zamieszkują obszar, znajdujący się głównie w granicach powiatów bytowskiego, chojnickiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego. Poza tym, są najliczniejszą grupą etniczną w powiatach: człuchowskim, gdańskim, lęborskim, słupskim, oraz w Trójmieście.

Nie jest oczywiste pochodzenie nazwy Kaszubi. Niektórzy językoznawcy wywodzą to słowo od pojęć terenowych (np. mokradeł); inni twierdzą, że jest to nazwa etniczna, od której powstało określenie terytorium. Po raz pierwszy pojawiła się ona w 1238 r. w dokumencie papieża Grzegorza IX, w którym tytułował on księcia zachodniopomorskiego Barnima I – dux Slavorum et Cassubiae. Dla upamiętnienia tej daty organizowany jest co roku na Pomorzu Dzień Jedności Kaszubów. W średniowieczu określenie Kaszuby stosowano do ziem zachodniej części Pomorza, nie zaś do Pomorza Gdańskiego, obecnie zamieszkiwanego przez ludność kaszubską.

Zwyczajowo przyjęło się, że herbem Kaszubów jest czarny gryf w złotym polu – mityczne zwierzę przedstawiane jako twór z głową, szyją, szponami i skrzydłami orła oraz tułowiem, łapami i ogonem lwa.

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami. Językiem kaszubskim posługuje się 108 tysięcy osób. Od 2005 r. istnieje możliwość zdawania matury z języka kaszubskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl