RPP obniża stopy procentowe

To dobra wiadomość dla kredytobiorców, a mniej korzystna dla pożyczkodawców – tak o decyzji Rady Polityki Pieniężnej mówi poseł Wiesław Janczyk. Rada obniżyła wczoraj stopę referencyjną o 50 pkt. bazowych i od dziś wynosić będzie ona 1,50 proc. w skali rocznej.

Decyzja zamyka cykl łagodzenia polityki pieniężnej – poinformowała w komunikacie Rada Polityki Pieniężnej. Przyznała, że wzięła pod uwagę wydłużenie okresu deflacji.

W związku z tym, jak mówi poseł Wiesław Janczyk z sejmowej komisji finansów, analitycy spodziewali się obniżki stóp procentowych, choć nie aż takiej dużej.

Mnie osobiście najbardziej cieszy obniżka stopy lombardowej, bo ona zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie wszystkich kredytów konsumenckich w Polsce, a jest ich przypomnę 130 miliardów. Pół punktu mnożone razy cztery – według zapisów tej ustawy – powoduje, że tak naprawdę w kieszeniach kredytobiorców tych kredytów zostanie około 2 miliardów złotych rocznie. To spowoduje znaczne konsekwencje dla rynku usług finansowych w Polsce. Można spodziewać się również dużej dynamiki zmian prowizji opłat w bankach, dlatego że utracą one przychody równe połowie zysku netto całego sektora na tym segmencie usług – tłumaczy poseł Wiesław Janczyk.

Parlamentarzysta dodaje, że na obniżce stóp procentowych skorzystają także osoby, które mają kredyty hipoteczne. Z szacunków wynika, że na każde sto tysięcy kredytu miesięcznie będą płacić około 30 zł mniej swojej raty.

Stopa lombardowa obniżona została do 2,50 proc. Stopa depozytowa do 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli do 1,75 proc. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy proc. w październiku 2014 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl