Rozpoczynają się wakacje

Dobiega dziś końca rok szkolny 2016/2017 i rozpoczynają się wakacje. 23 czerwca to także czas, żeby podsumować decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej. 4 września część uczniów rozpocznie naukę według nowej ustawy programowej.

Ostatni dzwonek w roku szkolnym 2016/2017 zabrzmiał w 27 tys. placówek. Uczniowie rozpoczęli 73-dniową przerwę wakacyjną. W związku z wprowadzaniem reformy edukacji kończący się rok szkolny jest ostatnim, w którym funkcjonowały 6-letnie szkoły podstawowe. Od nowego roku szkolnego przekształcone zostaną one w szkoły 8-letnie. Uczniowie kończący dziś klasę VI otrzymali świadectwa promocyjne do klasy VII.

Miniony rok szkolny w Ministerstwie Edukacji był zdecydowanie jednym z burzliwszych okresów. W połowie września – zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami – minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła projekt ustawy zmieniającej strukturę szkolnictwa.

„Chcemy powrócić do liceum ogólnokształcącego zamiast kursu przygotowującego do matury” – mówiła wówczas minister.

W październiku PO złożyła w Sejmie wniosek o odwołanie minister edukacji. Sejm wniosek odrzucił. Listopad przebiegł pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. W wielu miastach w Polsce odbywały się manifestacje przeciwników reformy.

W grudniu ustawę uchwalił Sejm, a w styczniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. W miejsce obecnych szkół pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe.

W lutym minister edukacji podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej. Począwszy od stycznia, każdego 10. dnia miesiąca część rodziców na znak protestu nie posyłała w tym dniu swoich dzieci do szkoły. Do końca marca samorządy miały czas na dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Pod koniec miesiąca odbył się jednodniowy strajk pracowników oświaty. ZNP domagał się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy – również finansowe – nie zmienią się na niekorzyść.

Do początku kwietnia trwała zbiórka podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji. Pytanie, pod którym zbierano podpisy, brzmi: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Ponad 900 tys. podpisów obywateli złożono w Sejmie 20 kwietnia.

Debata nad wnioskiem odbyła się w nocy z wtorku na środę. Wczoraj Sejm w głosowaniu zdecydował o skierowaniu wniosku do sejmowej Komisji Ustawodawczej. O takie skierowanie wnioskował PiS. Opozycja chce, aby referendum odbyło się do 6 lipca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl