fot. flickr.com

Rozpoczęto wypłaty rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla

Rozpoczęły się wypłaty 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Górnicze spółki dostały już pieniądze z budżetu.

W niektórych spółkach pierwsze przelewy wysłano w czwartek, gdzie indziej rozpoczną się w poniedziałek. Uprawnionych do rekompensat jest ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów.

Kazimierz Grajcarek przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność uważa, że rekompensata nie rozwiązała problemu utraconych deputatów węglowych.

– Niestety, ale rząd zrobił błąd, bo podzielił górników na tych, którzy dostaną rekompensatę i na tych, którzy jej nie dostaną i środowisko zostało skłócone, a ze związkami nie było to konsultowane. Jeden element tutaj zawiódł – brak dialogu. Pieniądze były, rząd myślał, że problem rozwiązał, a mnie się wydaje, że ten problem jeszcze urósł – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Prawo do bezpłatnego węgla było elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów. Był to rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.

Rekompensaty otrzymają emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu, a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe.

RIRM

drukuj