Rozpoczęło się święto folkloru – 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Blisko 90 zespołów folklorystycznych, w tym 17 z zagranicy, wystąpi w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpoczął się w sobotę w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. To jedna z największych w świecie imprez promujących kulturę ludową.

Według organizatorów z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury, w tym roku, w ponad 50 koncertach wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów także kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści. Spośród gości zagranicznych większość pochodzi z Europy. Przyjechali m.in. Bułgarzy, Czesi, Francuzi, Niemcy i Słowacy. Będą także Brazylijczycy, Nowozelandczycy, Hindusi i Meksykanie. Impreza odbywa się po raz 52.

Pod auspicjami Tygodnia w żywieckim amfiteatrze w sobotę rozpoczął się 46. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Przez cztery dni publiczność będzie oglądała prezentacje góralskich zwyczajów w wykonaniu 17 zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, jaką jest Złote Żywieckie Serce.

W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej zainaugurował barwny korowód zespołów. Wieczorem w amfiteatrze rozpoczęły się koncerty. W programie znalazły się m.in. występy wielokrotnie nagradzanego na różnych imprezach folklorystycznych zespołu Lachy z Nowego Sącza, a także Macedończyków z wywodzącej się ze Skopje grupy Etnos.

29 lipca w wiślańskim amfiteatrze w konkursowe szranki staną uczestnicy 26. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata – śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę reprezentowały będą trzy zespoły: prezentujący tańce i przyśpiewki wielopolskie zespół Marynia z Wronek, kultywująca folklor beskidzkich dolin Bestwina z Bestwiny koło Bielska-Białej, a także Wałbrzych z Wałbrzycha z tańcami narodowymi i regionalnymi w programie.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 2 sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl