fot. Paweł Palembas

Rozległy układ niżowy nad Polską

Jak informuje IMGW, Europa południowo-wschodnia i południowa znajdują się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych.

Polska znajduje się na skraju rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Szkocji i Morza Norweskiego. Po południu front chłodny znajdzie się nad południowo-wschodnią Polską, a nad zachodnią część kraju z zachodu nasunie się kolejny front atmosferyczny. Nad Polską będzie polarno-morskie powietrze, początkowo ciepłe, później za frontem chłodnym napłynie nieco chłodniejsze.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 990 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, przed południem miejscami rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6 st. na północy do 13 st. na południu, w pasie dzielnic centralnych od 8 do 10 st. Wiatr południowy i południowo-zachodni, umiarkowany, miejscami dość silny i porywisty. Nad morzem porywy wiatru do 70 km/h, a w rejonach podgórskich do około 80 km/h. W górach wiatr fenowy.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 3 do 6 st, w dolinach sudeckich miejscami niższa, od 1 do 3 st. Wiatr południowy i południowo-zachodni, umiarkowany, w porywach do 60 km/h, na Pomorzu oraz w dolinach górskich umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. W górach wiatr fenowy.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie i Pomorzu, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7 st. na północy do 12 st. na południu. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, w obszarach podgórskich umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h. W górach wiatr fenowy.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowy. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 5 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. We wtorek zachmurzenie duże i umiarkowane. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy.

PAP/RIRM

 

drukuj