Rozbito gang Suchego. 43 osoby zatrzymane w Polsce, Niemczech i Francji

43 osoby związane z multi-przestępczym „gangiem Suchego”, specjalizującym się m.in. w produkcji i obrocie narkotykami, wyrobami tytoniowymi i handlu bronią zatrzymano w Polsce, Niemczech i Francji – poinformowały dziś PAP warszawska prokuratura okręgowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, wśród zatrzymanych jest szef grupy Dominik O., pseudonim Suchy. Śledczy przedstawili mu osiem zarzutów, w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Pozostali są podejrzani m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję ponad 900 kg amfetaminy, obrót narkotykami, bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, oraz o kradzieże luksusowych aut.

„Jeden z zatrzymanych odpowie za usiłowania zabójstwa” – powiedział PAP Łukasz Łapczyński.

Do zatrzymań doszło 25 i 26 września. W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomaganych m.in. przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Śledczy działali we współpracy z funkcjonariuszami z Holandii, Niemiec i Francji oraz agencjami Europol i Eurojust.

W siedzibie Eurojust w Hadze stworzono centrum koordynacyjne, w ramach którego prokuratorzy z poszczególnych krajów, w tym z Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz przedstawiciele Europolu na bieżąco wymieniali informacje o przebiegu akcji.

„Była to jedna z większych międzynarodowych operacji polskiej prokuratury i CBŚP na terenie Europy w ostatnim czasie” – wskazała PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymano w sumie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce oraz cztery obiekty poza granicami. Policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej z amunicją, duże ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową służącą do wyrobu papierosów.

Dodatkowo jedenastu podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie przebywają w związku z innymi sprawami.

Wielowątkowe śledztwo obejmuje okres od 2000 do 2016 roku. Na wniosek prokuratora 34 podejrzanych, decyzją sądu, zostało aresztowanych. W stosunku do pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.

„W śledztwie status podejrzanych posiada obecnie 50 osób, którym przedstawiono łączenie prawie 200 zarzutów. 37 podejrzanych przebywa w aresztach śledczych” – mówił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Na poczet grożących kar śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych na łączną kwotę ponad 4,5 mln zł.

„Zabezpieczono 500 tys. zł w gotówce, luksusowe samochody oraz nieruchomości. W sprawie wykorzystano tzw. konfiskatę rozszerzoną, co pozwoliło zabezpieczyć nieruchomość zakupioną przez jednego z podejrzanych na 3 letnie dziecko” – dodał Łukasz Łapczyński.

Z ustaleń śledczych wynika też, że grupa Suchego była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym „grupą mokotowską”, „żoliborską”, „szkatułową” i „mławską”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl