Rośnie zadłużenie Polaków

Rośnie kwota niespłaconych w terminie zobowiązań finansowych Polaków. Problemy z płatnościami dotyczą najczęściej kredytów i pożyczek, ale również należności czynszowych, rachunków za telefon, energię czy gaz lub przejazdów bez biletu.

Według najnowszych danych ponad 15 milionów Polaków posiada zobowiązania finansowe z tytułu zaciągniętych kredytów czy pożyczek. W ostatnim czasie rośnie liczba osób, które albo mają ze spłacaniem swoich długów w terminie problem, albo w ogóle tego nie robią.

– Jeśli chodzi o procent tak zwanych – jak to się mówi w środowisku finansowym – złych długów, czyli procentu długów, które nie są spłacane, to wcale nie prezentujemy się gorzej na tle innych krajów Unii Europejskiej. Co jest taką ciekawostką, biorąc pod uwagę stan zadłużenia Polaków, że w Polsce zdecydowanie częściej zadłużeni są mężczyźni niż kobiety, bo mniej więcej aż 80 proc. osób zadłużonych, które nieterminowo regulują płatności to mężczyźni – mówi dr Tomasz Kopyściański, ekonomista.

W Krajowym Rejestrze Długów znajduje się blisko 2,5 mln konsumentów, którzy nie spłacają swoich należności na czas. Łączna kwota ich zobowiązań to ponad 41 miliardów złotych. Ta kwota jest marginalna w porównaniu do ogółu zobowiązań Polaków – wskazuje ekonomista Krzysztof Kolany.

– We współczesnym systemie finansowym długi są przede wszystkim domeną sektora bankowego. Większość długów znajduje się w bankach. Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego zadłużenie gospodarstw domowych w stosunku do banków to jest blisko 700 miliardów złotych – podkreśla Krzysztof Kolany, ekonomista z „Bankier.pl.

Niepokojący jest fakt, że bardzo dynamicznie zaczyna rosnąć w gronie tych osób udział osób młodych w wieku 18 do 25 lat.

– Młodzi ludzie są zadłużeni na ponad 545 milionów złotych. To jest ponad 152 tysiące młodych osób w wieku między 18 a 25 lat. Liczba dłużników w ciągu ostatniego roku i 3 miesięcy wzrosła ze 110 do 152 tysięcy – podkreśla Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Do zalegających z płatnościami osób pukają najpierw wierzyciele, a w przypadku nikłej ściągalności firmy windykacyjne, sądy i komornicy. Niestety skuteczność odzyskiwania długów nie jest duża i oscyluje w granicach 20 proc. – wyjaśnia asesor komorniczy Julia Goździewicz.

– Jest to związane z wieloma czynnikami. Generalnie wielu dłużników ukrywa się z majątkiem. Niektórzy znaleźli się w trudnej sytuacji i najzwyczajniej w świecie nie stać ich na spłacanie swoich długów, ale też zdarzają się sprawy, które trafiają do egzekucji po kilka razy – mówi asesor komorniczy u komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Gdańsku.

Procedura sądowa, która poprzedza postępowanie egzekucyjne jest dość długotrwała.

– Sądy są dość obłożone właśnie przez tą ilość spraw, które do nich trafiają. Ma to wpływ również na proces windykacyjny, czyli ten poprzedzony jeszcze skierowaniem pozwu do sądu. Wierzyciele często na własną rękę próbują się porozumieć z dłużnikami, co niestety też dłużnicy często wykorzystują. W tym czasie po prostu uciekają – wyjaśnia Marcin Łapiński, asesor komorniczy u komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Gdańsku.

Są dłużnicy, którzy popadli w tarapaty finansowe nie ze swojej winy, ale z powodu na przykład ciężkiej choroby czy nagłej utraty pracy. Takie osoby chętnie współpracują z właściwymi organami, które pozyskują ich majątek. Ale są również tacy, którzy z premedytacją ukrywają swój stan posiadania.

Socjolog dr Jerzy Żurko zauważa, że spora część dłużników to posiadacze kredytów frankowych, czyli średni i mali przedsiębiorcy:

– To, że tak się stało spowodowało radykalne zastopowanie bardzo wielu właśnie takich inwestycji czy też takich przedsięwzięć ekonomicznych w Polsce, które mogłyby zaowocować tym, że Polska teraz mogłaby być zupełnie gdzieś indziej niż jest – mówi.

Żeby uniknąć zaciągania niemożliwych do spłaty zobowiązań na pewno warto wspomagać działania w zakresie wzrostu świadomości ekonomicznej wśród naszych obywateli, a zwłaszcza młodych osób. Umiejętność oszczędzania to bardzo ważna cecha, którą należy pielęgnować.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl