Rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla

W ciągu ostatniej doby ulatniający się czad spowodował śmierć 2 osób i 15 podtruć. W tym czasie w całej Polsce do zdarzeń spowodowanych emisją tlenku węgla strażacy wyjeżdżali 50 razy – wynika z najnowszych danych Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku września 2016 r. w wyniku zatruć tym trującym gazem w Polsce zmarło 42 osoby, a 1974 wymagały hospitalizacji.

Straż apeluje, aby pamiętać o zasadach bezpiecznego ogrzewania domów. Zachęca też do instalowania w domach specjalnych czujek wykrywających nawet znikome ilości tlenku węgla w naszym otoczeniu – mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak.

– Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w wyniku nie przeprowadzania okresowych przeglądów urządzeń, w których dogrzewamy nasze mieszkania. A także czyszczenia przewodów kominowych, bądź spalinowych. Pamiętajmy, że nie wolno nam zasłaniać kratek wentylacyjnych, którymi nawiewane jest powietrze, które zapewnia jego wymianę i właściwą ilość tlenu w atmosferze. Powinniśmy też pamiętać o wietrzeniu naszych pomieszczeń, nie tylko z uwagi na własną higienę, ale również na wymianę powietrza. Chcąc zwiększyć swoje bezpieczeństwo i swoich najbliższych powinniśmy montować w naszych mieszkaniach czujki tlenku węgla – powiedział Paweł Frątczak.

Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń.

Objawami zatrucia tym toksycznym gazem są: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność oraz nudności.

Do różnego rodzaju zdarzeń spowodowanych emisją tlenku węgla strażacy w tym sezonie grzewczym wyjeżdżali ok. 3400 razy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl