Rośnie fala pożarów

Wciąż utrzymujące się wysokie temperatury i brak opadów są przyczyną wybuchu pożarów w wielu krajach Europy. Po Grecji i Szwecji przyszła pora na Portugalię. Ogień trawi lasy w południowej części tego kraju. Z podobnym problemem zmagają się także Stany Zjednoczone. W Kalifornii trwa stan „poważnej katastrofy” ogłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa.

Olbrzymi pożar w Portugalii, który rozpoczął się w lasach eukaliptusowych i sosnowych na wzgórzach w regionie Algarve w południowej części kraju, przenosi się w kierunku wybrzeża. Są to tereny, gdzie wypoczywa wielu turystów. Szczególnie niebezpiecznie zrobiło się w okolicach miasta Silva. Miejscowa ludność próbowała pomóc w gaszeniu ognia.

– Przyszedłem pomóc przynosząc pojemniki pełne wody. Ciągnik pomógł mi otworzyć drogę. Kiedy wróciłem czekaliśmy, ale potem powiedziano nam, że nie możemy zrobić nic innego. To skomplikowane – mówił jeden z mieszkańców.

Obecnie w akcji gaszenia olbrzymiego pożaru w Portugalii bierze udział ponad 1300 strażaków, 420 wozów i 17 samolotów. Nikt nie zginął. Około 30 rannych jest obecnie pod opieką lekarską.

Nieciekawie wygląda też sytuacja za oceanem. W Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii 23 aktywne pożary spaliły ponad 4 tysiące akrów traw w Cleveland National Forest. Największy z nich w Mendocino Complex gaszą nawet jednostki straży pożarnej przybyłe z Beverly Hills. Donald Trump ogłosił stan poważnej katastrofy.

– Przesyłamy wsparcie oraz modlitwy rodzinom, które straciły swoich bliskich. Nigdy nie widziałem czegoś podobnego. Jesteśmy bardzo wdzięczni niesamowitym strażakom i ratownikom pierwszego kontaktu. Są naprawdę odważnymi ludźmi – powiedział Donald Trump.

Nakaz ewakuacji obowiązuje w kilku społecznościach na południe od Los Angeles. W Kalifornii nadal może utrzymywać się temperatura ok. 43 stopni Celsjusza i wiatr wiejący z prędkością 24 km/h. Są to warunki, które doprowadziły do wybuchu tego największego pożaru w historii Kalifornii. Panująca od wielu tygodni fala upałów przynosi szkody w wielu krajach. W Grecji w wyniku pożarów zginęło 91 osób, w Północnej Europie susza odbija się na słabszych plonach zbóż, a we Francji wysoka temperatura wody w rzekach Rodan i Ren spowodowały okresowe wyłączenie czterech reaktorów w elektrowniach jądrowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl