Rosja wydaliła czterech polskich dyplomatów

To odpowiedź na wcześniejsze wydalenie z Polski kilku dyplomatów rosyjskich – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Określiło posunięcie władz Polski jako „nieprzyjazne i niczym nieuzasadnione”.

Z Polski wydalono cztery osoby, posądzone o szpiegostwo na rzecz Rosji. Polacy chcieli utrzymać to w tajemnicy, aby nie zaogniać konfliktu z Rosją.

Jeśli polski rząd sądził, że uniknie odwetu ze strony rosyjskiej, to była w ogromnym błędzie – powiedział prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

– Zwykle jest tak, że jeżeli wydala się szpiegów, którzy mają status dyplomatyczny, to strona przeciwna, czyli państwo, do którego ci dyplomaci należą, stosuje to samo do dyplomatów kraju, który wydalił te osoby – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

W ocenie ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny decyzja Rosji o wydaleniu polskich dyplomatów to symetryczna odpowiedź, która zamyka sprawę. Nie podał szczegółów, kogo i ilu osób dotyczyły decyzje rosyjskie.

RIRM

drukuj