Rosja: Polscy uczniowie w Moskwie uczcili setną rocznicę niepodległości

Uroczystą akademią uczcili w sobotę w Moskwie 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego (SKK) przy ambasadzie RP. W ciągu roku szkolnego uczniowie przygotowywali się do obchodów biorąc udział w konkursach związanych z tą rocznicą.

Uroczystość, która odbyła się w ambasadzie RP w Moskwie, zgromadziła Polonię, uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego i ich rodziców oraz nauczycieli, mieszkających i pracujących w stolicy Rosji Polaków. Obecni byli polscy dyplomaci, przedstawiciele nuncjatury apostolskiej w Moskwie, duchowni.

Jak zauważył ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak, na polską historię można patrzeć również jak na lekcję i wyciągać z niej wnioski. Nasi przodkowie „osiągnęli niepodległość, o czym marzyliśmy przez ponad stulecie”, dzięki umiejętności wykorzystania sprzyjających okoliczności. Aby się udało, „należy po pierwsze chcieć, po drugie – umieć” – mówił dyplomata.

Twórców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hallera opisał jako ludzi, z których każdy był znakomity w swej dziedzinie i którzy „różniąc się między sobą, świetnie współpracowali”. Ta współpraca umożliwiła uzyskanie niepodległości – podkreślił ambasador.

Na uroczystości ogłoszono zwycięzców związanego z rocznicą niepodległości konkursu fotograficznego „Biało-Czerwona” i organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej akcji „Złóż życzenia Polsce”. W ciągu roku szkolnego uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego angażowali się także w inne przedsięwzięcia związane z polska historią i tradycją, m.in. w projekt IPN i MEN BohaterON popularyzujący wiedzę o Powstaniu Warszawskim, akcję „Zapal znicz na polskiej mogile”, czy kampanię „#likePolska”. W ramach akcji „Życzenia dla Niepodległej” uczniowie pisali i rysowali symboliczne życzenia dla Polski, wykorzystując różne techniki plastyczne.

W części muzycznej sobotniej uroczystości utwory Chopina wykonała uczennica klasy 8. Szkolnego Punktu Konsultacyjnego Marta Papojan. Wystąpił również, w polskich strojach ludowych, działający w Moskwie polonijny zespół Baśki. Zabrzmiał także polonez – polski taniec narodowy zaprezentowali na scenie uczniowie klas drugiej i trzeciej szkoły podstawowej SKK.

PAP/RIRM

drukuj