Rolnictwo trudnym wyzwaniem w negocjacjach między UE a USA

Rolnictwo stanowi duże wyzwanie w negocjacjach między UE a USA nad porozumieniami o wolnym handlu. Podczas konsultacji w Warszawie amerykański minister Michael Froman zapewnił, że trwają prace nad uporządkowaniem trudnych kwestii.

Chodzi m.in. o różnice w standardach sanitarnych i fitosanitarnych oraz tańszych kosztach wytwarzania. Kontrowersyjną kwestią jest także sprawa GMO.

Michael Froman podkreślił, że USA chcą, by UE ws. GMO przestrzegała swojego prawa, uwzględniając zobowiązania wobec Światowej Organizacji Handlu i decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE.

Rolnicy z Unii Europejskiej podkreślają, że porozumienie stanowi zagrożenie dla rolnictwa europejskiego poprzez dążenie do deregulacji i monopolizacji rynków. Mówi senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

– Nie możemy prowadzić do tzw. globalizacji, która otwiera się bardzo szeroko. Likwiduje się możliwość konkurencyjności. To spowoduje, że stracimy rynki zbytu w Europie (…). Dziś mówimy o napływie żywności, która jest tańsza, która jest inaczej subwencjonowana, która zupełnie w innych warunkach jest produkowana, która mówi o tym, że można stosować GMO ( dziś nie wiadomo czy dojdzie do porozumienia: czy GMO będzie wyłączone, czy nie). Mówimy o stosowaniu antybiotyków, hormonu wzrostu i innych aspektach, które są tam stosowane, a w Europie niedopuszczane – zwrócił uwagę Jerzy Chróścikowski.

Minister Froman w Warszawie w ramach konsultacji spotkał się z polskimi przedsiębiorcami z branży nowych technologii, a także przedstawicielami rządu.

Rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Polska popiera dalsze negocjacje ambitnego, ale uwzględniającego interesy wszystkich stron Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazał na znaczenie dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl