Rocznica Ślubów Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie

We Lwowie odbyły się uroczystości związane z 360. rocznicą Ślubów króla Jana Kazimierza. Głównym punktem obchodów była Msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie przewodniczył ks. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił także homilię.

– Ani król Jan Kazimierz, ani nikt inny nie ustanowił Maryi Królową i nie nadawał Jej tej godności, ale oddawał siebie i losy narodu w Jej królewskie władanie. Nie ulega, bowiem wątpliwości, że Maryja Matka Jezusa Chrystusa, Pana i Mesjasza była od początku wiary Kościoła uznawana, jako Pani i Królowa świata, dzieląc ten tytuł na podobieństwo Jej Syna – powiedział w homilii ks. abp Wacław Depo.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda, a odczytał go minister Adam Kwiatkowski.

– Wstrząs, jaki wywołał atak na jasnogórskie Sanktuarium, męstwo lwowian oraz poruszające śluby króla Jana Kazimierza przed Cudownym Lwowskim Obrazem Matki Bożej Łaskawej, były początkiem końca tego tragicznego rozdziału naszej historii – napisał prezydent Andrzej Duda w liście.

Król Jan Kazimierz złożył śluby 1 kwietnia 1656 r., w czasie Potopu Szwedzkiego, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Korony Polskiej. To było wielkie wydarzenie dla całego narodu i Kościoła – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Ksiądz biskup dodał, że król Jan Kazimierz wiedział, że zwycięstwo w wojnie ze Szwedami dokonało się za przyczyną Matki Najświętszej.

– Dlatego czuł się zobowiązany, żeby Matce Bożej wyrazić wdzięczność i zarazem złożyć ślubowanie, że będzie pilnował wartości chrześcijańskich i katolickich w tym narodzie, jako najwyższy władca, jako król tego państwa – powiedział ks. bp Ignacy Dec.


Tak jak dawniej król Jan Kazimierz, tak i my dzisiaj potrzebujemy opieki Matki Bożej – podkreślał ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski.

– Te śluby są okazją, by pogłębić wiarę, zastanowić się nad sensem życia, nad wartościami chrześcijańskimi w życiu dzisiejszego świata, poszczególnych narodów, a także w Polsce, która niestety, również zatraca swoją wiarę, odwraca się od tradycji, bo wiemy, że w Polsce 40-50 proc. osób jest praktykujących – mówił metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Śluby lwowskie Jana Kazimierza stały się potężną inspiracją dla prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, żeby w 1956 r. złożyć śluby na Jasnej Górze – wskazywał prof. Mieczysław Ryba.

– Śluby, które miały po pierwsze odnowić oblicze kulturowe, oblicze duchowe narodu, a po drugie, dać siłę temu narodowi do przezwyciężania komunizmu – podkreślał prof. Mieczysław Ryba.

Dzisiejsze obchody połączone były z 240. rocznicą koronacji obrazu Matki Boskiej Łaskawej we lwowskiej katedrze oraz 25-leciem reaktywowania Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl