Rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami

Dziś mijają 2 lata od katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Po tej tragedii rząd deklarował, że zrobi wszystko by poprawić bezpieczeństwo na kolei.

Idziemy do przodu, ale kwestie bezpieczeństwa wymagają dużo szybszych działań – zwracają uwagę związkowcy. „Oczekujemy m.in. na ustawę o warunkach zatrudnienia i czasie pracy maszynistów; do tej pory nie zostały wdrożone zalecenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych po katastrofach” – mówi Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych. 

Polskie tory są modernizowane i z tego tytułu jest prowokowanych sporo zagrożeń związanych z bezpieczeństwem ruchu. Niezbyt przygotowani podwykonawcy, którzy wchodzą na polskie tory, zbyt dużo sygnałów zastępczych na podstawie których są uruchamiane pociągi, zbyt słabo wzmocnione posterunki ruchu. Na dyżurnych ruchu coraz więcej jest nakładanych rozmaitych obowiązków związanych właśnie z procesami modernizacyjnymi (…). Problemów mamy dużo. Od wypadku pod Szczekocinami, mieliśmy szereg groźnych zdarzeń na polskich torach – mówi Leszek Miętek.

Maszynista ma nadzieje, że minister Elżbieta Bieńkowska, która kieruje resortem transportu spełni obietnice i przyspieszy procesy związane z legislacją jak i wdrażaniem procedur, które mają poprawić bezpieczeństwo na polskich torach.

We wsi Chałupki w wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło 16 osób, a ok. 100 odniosło obrażenia. W toczącym się śledztwie podejrzani są dyżurni ruchu. Dziś w Warszawie w katedrze św. Floriana o godz. 16.30 będzie sprawowana Msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Szczekocinami.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl