Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

W Warszawie zakończyły się obchody 184. rocznicy bitwy pod Olszynka Grochowską – największej batalii powstania listopadowego.

Na placu nieopodal pomnika upamiętniającego bitwę o Olszynkę Grochowską można było w sobotę zobaczyć inscenizację, w której wzięło udział ponad 100 koni i 300 rekonstruktorów. Armia polska, dowodzona przez generała Józefa Chłopickiego powstrzymała główne siły wojsk carskich feldmarszałka Iwana Dybicza.

Mający dwukrotną przewagę Rosjanie sądzili, że bez większego wysiłku pokonają powstańców, opanują Pragę, a następnie Warszawę i w ten sposób stłumią powstanie. Tymczasem dzięki sukcesowi polskich oddziałów byli zmuszeni do rezygnacji ze szturmu na Warszawę.

Mimo zwycięstwa powstańców nie zdecydowano się na pościg za ustępującymi Rosjanami. Po II wojnie światowej Olszynkę próbowano wymazać z pamięci Polaków, gdyż kojarzyła się z oporem przeciwko Rosjanom.

Wojciech Olszański, reżyser inscenizacji bitwy o Olszynkę Grochowską, przypomina, że właśnie od tego zwycięstwa można datować kształtowanie się nowoczesnego Narodu Polskiego.

– Bitwa, nie tylko w kategoriach militarnych, ale w kategoriach ruchu społecznego jest bardzo ważna. W 1916 roku nie było już Rosjan w Warszawie. Na pole bitwy Olszynki Grochowskiej przyszło ponad 100 tys. ludzi nie przymuszanych przez nikogo. Nie było wtedy radia, telefonów komórkowych – powiedział Wojciech Olszański.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl