Resorty rolnictwa i rozwoju wsi, oraz środowiska po przeglądzie #RokNowychZadań

Premier Beata Szydło spotkała się dziś w ramach przeglądu resortów z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem oraz ministrem środowiska Janem Szyszko. Rozmowy dotyczyły m.in. rozwoju polskiego rolnictwa oraz ochronie środowiska.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił, że jego resort realizuję politykę zgodną z programem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

– Celem podstawowym polityki rolnej państwa jest to, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie, a obszary wiejskie były miejscem do godnego zamieszkania ludzi, do pracy i wypoczynku – taki cel chcemy zrealizować w naszej polityce rolnej – podkreślał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ministerstwo, jako swoje sukcesy wymienia m.in. pozyskanie 27 nowych rynków zbytu, wypłacenie dopłat bezpośrednich pomimo poważnych trudności; uchwalenie ustaw dotyczących m. in: sprzedaży detalicznej, pozycji rolnika w tzw. łańcuchu żywnościowym, o znakowaniu żywności oraz wstrzymującej sprzedaż polskiej ziemi.

– Te ustawy były bardzo oczekiwane. One spowodowują, że dochód rolnika i producenta rolnego będzie wyższy. Ten rok to będzie monitoring tych ustaw, ewentualnie współpraca i zmiany, które będą w tym zakresie niezbędne – mówił min. Krzysztof Jurgiel.

Głównym zadaniem resoru w tym roku jest praca nad wspólną polityką rolną po 2020 oraz lepszą współpracą międzynarodową i poprawieniem konkurencyjności gospodarki rolno – spożywczej. Resort przyjrzy się też działaniu spółek Skarbu Państwa, nad którymi przejął kontrolę.

– Ten rok będzie poświęcony w szczególności przeglądowi spółek i minimalizacji kosztów ich funkcjonowania. Tak, aby dywidendy były jak największe dla Skarbu Państwa – akcentował minister rolnictwa u rozwoju wsi.

Poprawa sytuacji na wsi jest też ważnym elementem rządowego planu odpowiedzialnego rozwoju.

– Rząd zmienił zasadę prowadzenia polityki rozwoju w Polsce. Z polityki tzw. polaryzacyjno-dyfuzyjnej na rozwój zrównoważony, trwały. Nastąpił powrót do tej polityki, która była realizowana w latach 2005-2007 i to jest korzystne dla polskiego rolnictwa – podkreślał minister Jurgiel.

Z kolei najważniejszym priorytetem resortu środowiska jest realizacja polityk klimatycznej zgodnej z interesem Polski, opartej nie tylko na samej redukcji CO2, ale wykorzystującej go do regeneracji gleb i lasów.

– Priorytet programu to udostepnienie przebogatych zasobów środowiskowych Polski dla rozwoju gospodarczego naszego kraju zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Użytkując te zasoby przyrodnicze dla dobra człowieka – mówił min. Jan Szyszko.

Polska nie zgodzi się na dekarbonizację i będzie dążyć do uczłowieczenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Będziemy wykorzystywać bogate zasoby węgla, gazu łupkowego oraz źródła geotermalne, zapowiedział minister środowiska.

– Polskie bezpieczeństwo energetyczne, myślę, że także europejskie, może być budowane na bazie wykorzystania tych nośników energii – podkreślał prof. Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska dodał, że Polska na tle innych krajów europejskich ochroniła swoją bioróżnorodność. Mimo to jest bardzo mocno krytykowana m.in. za ochronę Puszczy Białowieskiej przez wycinkę chorych drzew.

– Pytanie brzmi: skoro nas pouczają to dlaczego tego nie mają? Jak to się stało, że Polska posiada te zasoby środowiskowe w formie tej ogromnej bioróżnorodności, a inni nie posiadają – pytał minister środowiska.

W 2018 r. Polska będzie po raz kolejny gospodarzem szczytu klimatycznego. Podczas konferencji wytyczane będą kierunki realizacji globalnej umowy klimatycznej z Paryża.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl