Resort środowiska będzie promował polską przyrodę w trakcie ŚDM

W czasie ŚDM resort środowiska zamierza promować polską przyrodę, m.in. zachęcając do odwiedzania parków narodowych. IMGW przygotowało dla pielgrzymów specjalną aplikację pogodową, z której dowiedzą się np. jak się ubrać i ile wypić wody.

„Podczas Światowych Dni Młodzieży chcemy pokazać Polskę jako kraj przepięknych zasobów przyrodniczych. Mamy 23 parki narodowe, unikatowe w skali świata. To są perły w naszej koronie” – podkreślił w trakcie czwartkowej konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Dodał, że Polska stanowi też wyjątkowy, dobry przykład realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju.

„Nie ulega wątpliwości, że Polska to unikat pod względem zasobów przyrodniczych i roli człowieka w tych zasobach. Zasoby były użytkowane przez człowieka, przez wieki służyły one człowiekowi, nie straciliśmy ani jednego z występujących u nas gatunków. To jest typowy przykład zrównoważonego rozwoju – korzystaj z zasobów przyrodniczych i miej ich coraz więcej” – wskazał.

Jako przykład prof. Szyszko wskazał Lasy Państwowe, które, gospodarując polskimi lasami, cały czas zwiększają ich areał.

„Dzięki polskim tradycjom, dzięki polskiej szkole leśnej można powiedzieć, że mimo prowadzenia gospodarki leśnej, lasów mamy coraz więcej. O ile w 1945 r. zapas drewna kształtował się na poziomie 900 mln m sześc., to teraz mamy ponad 2,5 mld m sześć.” – podkreślił.

Minister poinformował, że z okazji ŚDM i wizyty papieża Franciszka wśród pielgrzymów dystrybułowana będzie książka-przewodnik „Cud natury – dar spotkania”, w której oprócz atrakcji turystycznych, przedstawione są regiony Polski z ich unikatowymi zasobami przyrodniczymi – tak flory, jak i fauny.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wyjaśnił, że w przewodniku znalazły się także cytaty Jana Pawła II.

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek, tu śpiew ptaków brzmi szczególnie, znajomo po polsku” – przytoczył jeden z nich wiceminister.

Dodał, że oprócz papierowej wersji przewodnika, która będzie przekazana diecezjom, dostępna będzie także wersja mobilna. Wskazał, że do przewodnika dołączone są dwie mapy – Polski oraz Małopolski. Dzięki nim można się zorientować, gdzie znajdują się np. ważne parki narodowe i krajobrazowe, gdzie występują unikatowe dla danego regionu gatunki roślin i zwierząt.

Przewodnik jest w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Obecna na konferencji rzeczniczka IMGW Katarzyna Bieniek poinformowała ponadto, że Instytut przygotował specjalną aplikację pogodową, z której mogą skorzystać pielgrzymi. Można ją pobrać ze strony IMGW oraz oficjalnej strony ŚDM. Aplikacja dostępna jest w ośmiu językach m.in: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.

Czym aplikacja różni się od „zwykłej” prognozy pogody? Jak wyjaśniła Bieniek, synoptycy Instytutu przygotowali dedykowaną prognozę dla 38 diecezji w Polsce. Można się dowiedzieć np., jaka jest krótkoterminowa i średnioterminowa prognoza, jakie mogą być opady, jaka będzie minimalna i maksymalna temperatura.

Dzięki aplikacji można dowiedzieć się też, jak się ubrać, by danego dnia mieć jak największy komfort termiczny, ile wypić wody w ciągu godziny, by uzupełniać ją do poprawnego funkcjonowania organizmu.

PAP/RIRM

drukuj